Česká metropole se může pochlubit jednou z nejvyšších kvalit života v Evropě. Mezi 58 hodnocenými městy je na čtvrtém místě. Pořadí vyplývá ze studie německého měsíčníku Manager - Magazin, který si ji objednal u univerzity v Mannheimu. Posuzovala se kritéria rozhodující pro profesní růst i život.

Například město jako místo vhodné pro start nebo vývoj profesní kariéry, tedy jeho hospodářský význam. Na druhém místě jsou životní náklady, dále možnost vyžití ve volném času, kvalita pro život s rodinou nebo bez rodiny. Poloha města v Evropě, dosažitelnost z Německa, dopravní infrastruktura či hospodářská dynamika.

Taková "lupa" vysvětluje, proč Paříž daleko předstihla Londýn, který je z hlediska hospodářského významu mnohem atraktivnější. Ale je také mnohem dražší a pro život s rodinou méně přitažlivější než metropole francouzská .
Praha získala nadprůměrná hodnocení ve všech kritériích, vyjma kritéria "nejvhodnější místo pro nastartování či podporu kariéry. V tom stojí na stejné úrovni s Budapeští, která je až na 21. místě žebšíčku. Obě města získala v této kategorii sedm bodů ze sta možných. Méně získal jen Istanbul: jediný bod.

Nepřekvapí, že Praha předčila Paříž v kritériu životní náklady. Ty autoři studie ohodnotili v Paříži 37 body, Praze dali 97 bodů. Zajímavé je, že Paříž i Praha získaly stejné hodnocení v kategorii "kvalita života": shodně 83 bodů. České město je zase lepší podle studie pro život s rodinou nebo v hodnocení hospodářské dynamiky.
Aby získali komplexnější pohled, hodnotili autoři studie údaje získané od cizinců pracujících ve zkoumané metropoli z hledisek tří typů vedoucích pracovníků. Těch, kteří svou kariéru začínají, těch, kdo už jsou na vzestupu, a konečně z pohledu manažerů, kteří už na vrcholu kariéry jsou.

"Mladý, začínající manažer snese tvrdší podmínky a je celkově skromnější. Ve střední fázi svého profesního růstu jeho nároky rostou třeba i proto, že má rodinu. Na vrcholu kariéry hraje hlavní roli kvalita života, možnost spojení s domovem a podobně," vysvětlili autoři svou metodu. Část podkladů pro studii dodaly poradenské a právní firmy.
Pro zařazení do žebříčku bylo rozhodující, zda má zkoumaná lokalita pro německé manažery větší význam z hlediska možnosti zaměstnání.


Nejkvalitnější města

1. Paříž 100 bodů (maximum)
2. Frankfurt nad Mohanem 99
3. Luxemburg 97
4. Praha 93
5. Mnichov 92
6. Düsseldorf 87
7. Brusel 85
8. Stuttgart 79
města nových zemí EU:
21. Budapešť 61
23. Vilnius 58
30. Varšava 54
31. Talin 53
38. Bratislava 45
40. Lublaň 43
Nejhorší:
57. Marseille 2
58. Liverpool 1

Zdroj: Univerzita Mannheim, Manager - Magazin