Občanští demokraté ve sněmovně neuspěli s návrhem zrušit daň dědickou, darovací a z převodu nemovitostí. Stejný návrh ODS neprosadila již před dvěma lety. U všech uvedených daní ODS tvrdí, že jejich výnosy jsou neúměrně nízké vzhledem k administrativním nákladům na jejich vybrání. Návrh předložili poslanci již v září loňského roku.


Zrušení daní by snížilo náklady…
Občanští demokraté tvrdí, že dle závěrečného účtu za rok 2004 se na těchto daních vybralo zhruba 10,4 miliardy korun, což je 1,44 procenta ze všech daňových příjmů. Celkové daňové příjmy byly v roce 2004 718 miliard korun.
Daň dědická působí podle ODS proti vytváření a udržování majetkových hodnot a proti utužování rodinných vazeb a vztahů. "Odbourání této daně povede ke zjednodušení daňového systému ČR a sníží náklady na správu daní," tvrdí ODS.
Příjem z této daně činil v roce 2004 zhruba 100 milionů korun. Daňové inkaso u daně darovací činilo za rok 2004 celkem 818 milionů korun. "Což je opět s ohledem na nákladnost správy této daně částka zcela bezvýznamná," tvrdí ODS.


… a rozhýbalo trh s byty
Výše daňového inkasa u daně z převodu nemovitostí pak činila za předminulý rok 9,46 miliardy korun. "Z pohledu státního rozpočtu činí marginální podíl. Zrušení této daně by pomohlo nastartovat trh s nemovitostmi a zejména rozhýbat trh s byty," soudí občanští demokraté.


Proti návrhu ODS se postavila i vláda. Kabinet především soudí, že není pravdivé tvrzení, že změny nebudou mít nároky na státní rozpočet. "V každém případě by zrušení předmětných daní znamenalo každoroční snížení příjmů státního rozpočtu asi o deset miliard korun," tvrdí vláda.