Majoritní akcionáře českých společností podle doposud oznámených případů přijde vytěsnění menšinových vlastníků na více než devět miliard korun. Valné hromady kvůli přechodu všech akcií na jednoho majitele za úplatu svolalo již 216 firem. Vyplývá to z databází a výpočtů, které poskytla Petra Doležalová z České kapitálové informační agentury (Čekia).


Tři firmy daly na vyplacení přes miliardu
Více než miliardové náklady mají s vytěsněním tři podniky. U České pojišťovny patřící skupině PPF jde takřka o 1,5 miliardy korun. Severočeské doly ze skupiny ČEZ a Plzeňský Prazdroj ovládaný firmou SABMiller přijde vytlačení zbylých akcionářů v obou případech na asi 1,1 miliardy korun.


Největší vlna squeeze-outu již proběhla
Společností, který by mohly akcionáře vytěsnit, existuje mnohem více. "Celkový počet firem, které mohou na základě zveřejněné akcionářské struktury ke squeeze-outu (vytěsnění) přistoupit, se pohybuje kolem 400," uvedla Doležalová. Pak by náklady celého procesu pro podniky mohly činit 12 až 13 miliard korun.
V posledních měsících vytěsňování ztrácí na síle. Z celkového počtu valných hromad se jich 88 procent konalo loni od července do září, tedy v prvních měsících po novele obchodního zákoníku, která proces umožnila. Letos se zatím objevilo 12 valných hromad.


Drobní akcionáři nazývají proces vyvlastňováním a poukazují, že přicházejí o velké částky, protože oceňování akcií provádí znalec objednaný a zaplacený firmou, jež se chce akcionářů zbavit. Cenové vyrovnání řada akcionářů soudně napadla. Přinutit ostatní akcionáře k prodeji jejich podílů mohou majitelé s podílem více než 90 procent zhruba od půlky loňského roku. Návrh tehdy prosadil poslanec ODS Vladimír Doležal.


Od podzimní novely schvaluje znalecké posudky Komise pro cenné papíry, s dalšími případnými úpravami zákona se vyčkává. U Ústavního soudu totiž leží stížnost, kterou proti vyvlastňování menšinových akcionářů podala loni v listopadu skupina 17 senátorů. Senátoři se domnívají, že část obchodního zákoníku týkající se vyvlastňování akcionářů je protiústavní.