Policie odhalila podvody s naftou


Kriminalisté odhalili u nás jeden z největších daňových podvodů při dovozu pohonných hmot. Podle včerejších informací finanční policie byli minulý týden obviněni dva muži z krácení daně a poplatku. Jsou podezřelí, že v letech 2004 a 2005 dovezli z Německa a v Česku pak prodali na 30 miliónů litrů nafty, za které nezaplatili spotřební daň a DPH. Zatím vyčíslená škoda dosahuje více než 360 miliónů korun.
Po nedávném odhalení podvodů s prodejem ředěných pohonných hmot jde o další ze závažných případů na trhu čerpacích stanic.

Na Slovensko nedojeli

Cisterny měly podle fiktivních transportních dokladů putovat z berlínských skladů ze zásob tamní firmy DS Mineralöl až na Slovensko, ale ve skutečnosti skončily v Praze ve skladech firmy obchodující s minerálními oleji. "Takto získanou naftu měli oba muži, jeden jako jednatel, druhý jako zaměstnanec této firmy, prodávat dalším obchodním společnostem," uvedla včera policejní komisařka Naďa Očenášková. Jeden z obviněných, kterým nyní hrozí až dvanáct let vězení, skončil ve vazbě.
Naftu nakoupili podle informací z Německa lidé, kteří se představili jako zástupci bratislavské firmy Conbrio. Ta však ve skutečnosti nevyvíjí žádnou činnost a nemá ani na sebe evidovaný žádný telefonní kontakt. Vyjádření se redakci včera nepodařilo získat ani od zástupců pražské firmy A-oil, která podle zdrojů blízkých vyšetřování měla naftu u nás odebrat. V obchodním rejstříku vedený jednatel Dušan Kemény je přitom zároveň i bývalým jednatelem firmy Conbrio.
Případ má nepříjemný mezinárodní dopad, už měsíce se jím zabývají německé vyšetřovací orgány a způsobil problémy i původci zboží - německé firmě z Brém DS Mineralöl, od které úřady v této souvislosti vymáhají daňový nedoplatek ve výši 15 miliónů eur.
"Daň se má platit tam, kde ke spotřebě benzínu dochází, ale jelikož příjemci zboží zřejmě k placení daně nebyli oprávnění, musíme ji doplatit my," vysvětluje Philipp von Dietze, který firmu DS Mineralöl právně zastupuje.
Mezi tuzemskými pumpaři se o tomto podvodu už delší dobu mluvilo. Skutečnost, že se na trhu objeví velké množství nezvykle laciné nafty, se neutají. "Slyšel jsem, že jde o čachry se spotřební daní. Někomu to u nás umožňuje na prodeji pohonných hmot obrovsky vydělávat," reagoval manažer jedné z mnoha menších tuzemských prodejních sítí, který nechtěl zveřejnit jméno.

Boj s podvodníky se nedaří

V Česku se platí z litru motorové nafty spotřební daň 9,95 koruny, DPH činí při současných cenách necelých šest korun. Jde tedy o obrovský zisk v situaci, kdy poctiví pumpaři prodávají motoristům s marží kolem dvou korun. Podobné případy nezdaněných dovozů a takto nezákonně ušetřených nákladů mohou být podle šéfa Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka důvodem neobvykle nízkých cen u některých sítí pumpařů.
Není vyloučeno, že podvodníci v některých případech legalizují nezdaněný dovoz padělanými fakturami nebo vykázáním menšího než skutečně dovezeného množství. Prodejci se v podobných případech brání tvrzením, že o nelegálním původu nakupovaných pohonných hmot neměli tušení. "Dokud ale někdo nevypátrá a nepotrestá původce podobných podvodů a konkrétní prodejce dovezených nezdaněných pohonných hmot, tak se nic nezmění," míní Indráček.
Podle expertů z oboru lze podobný obchod ututlat jen stěží a je stejně jen otázka času, než si databáze evropského Instrastatu vymění statistické informace o chybějící dani. V Česku ale bylo až dosud odhaleno jen málo podobných případů. Například celní a daňový únik při dovozu nezdaněných motorových paliv z Německa v hodnotě deseti miliónů korun projednává v případě kauzy dvou jihočeských podnikatelů v těchto dnech Krajský soud v Plzni.
V Brně zas začal nedávno soud s patnácti pašeráky, kteří podle obžaloby v letech 2003 a 2004 nelegálně dopravili ze Slovenska na 400 kamiónů nafty a benzínu a na dani a clu tak ochudili stát o 190 miliónů korun. Jedním z největších případů byl ten z devadesátých let, kdy také ze Slovenska dovezli pašeráci tisíc cisteren neproclených pohonných hmot a obrali tak stát o tři čtvrtě miliardy.