ČSOB mění vedení, Pavel Kavánek sílí




V největší tuzemské bance ČSOB dojde k nejrozsáhlejší změně v řízení od privatizace v roce 1999. Z rozhodnutí většinového majitele, belgické KBC, budou mít skupina ČSOB a sesterská Pojišťovna ČSOB společné vedení.
Tímto vrcholovým orgánem se stane nový výkonný výbor.
Belgická KBC už potvrdila, že v jeho čele bude nynější šéf ČSOB Pavel Kavánek.
Kavánkovo jmenování do čela nového vrcholového vedení znamená konec všem dosavadním spekulacím o jeho slábnoucí pozici v ČSOB a o možné výměně ve vedení. V nové pozici naopak jeho postavení posílí, protože bude mít pod sebou jak banku, tak i pojišťovnu.
Nepočítá se přitom s holdingovým uspořádáním, takže Kavánek bude mít nadále nejvyšší pravomoci i v bance.
Na dosud nejdůležitějších postech obou společností ale zároveň přichází výrazná redukce míst. V novém nejvyšším manažerském orgánu bude zřejmě jen šest pozic, zatímco dosud nejvýznamnější výkonné orgány banky a pojišťovny - představenstva, mají dohromady devět členů.
Kdo bude dalšími pěti nejsilnějšími manažery v ČSOB zatím není jasné. "Nová struktura je věcí KBC a konkrétní dopady budeme znát v polovině dubna," říká mluvčí ČSOB Milan Tománek. Jeho kolegyně z ČSOB Pojišťovny Kateřina Hamerská potvrdila, že vedoucí manažeři obou firem zatím o personálních změnách jednají v bruselské centrále KBC. Její mluvčí Viviane Huybrecht včera další detaily neřekla: "Je to brzy." Podle informací HN vedení KBC totiž teprve začíná objíždět své banky a vysvětluje zaměstnancům změny.
Kromě Kavánkova křesla je další místo ve výboru rezervované pro manažera, který bude odpovědný za Poštovní spořitelnu. Od ní KBC očekává rychlou expanzi, do deseti let má mít tři milióny klientů. V této době za spořitelnu odpovídá v představenstvu Jan Lamser, ale ani on neví, kde bude ve skupině KBC působit. "Rozhodne se o tom v Bruselu," řekl Lamser.
Od společného řízení banky a pojišťovny si KBC slibuje větší obchody v úvěrování a pojišťování drobných klientů a malých a středních podniků a také větší využití synergických efektů mezi jednotlivými společnostmi, vyplývá z oficiální zprávy KBC. Stejný model jako v Česku zavádí belgická skupina i ve svých bankách a pojišťovnách v Maďarsku a v Polsku.
Rozhodnutí belgického vlastníka zřídit společné vedení banky a pojišťovny odborníci komentují jako logický krok. "Spojení strategického řízení bank a pojišťoven je ve finančnictví moderní trend, protože využívá oba klientské kmeny k prodeji většího množství služeb. Nepřekvapuje, že skupina KBC se změnou řízení začala zabývat," říká Radova Vávra, bývalý šéf Komerční banky.
Samotní klienti ČSOB a pojišťovny podle odborníků dopad společného vedení pocítí zhruba do jednoho roku. Podle nich celá akce směřuje k tomu, aby mohli lidé například kupovat jakékoliv pojištění v síti ČSOB a bankovní služby zase od pojišťovny.
Zatím ČSOB prodává jen omezenou škálu životních pojistek, pojištění k půjčkám a cestovní pojištění, pro ostatní druhy pojistek, včetně pojištění majetku, musí jít lidé jinam - na přepážkách ČSOB s takovou žádostí neuspějí. Také prodej Pojišťovny ČSOB pro skupinu je zatím omezený: "Přímo spolupracuje jen s Hypoteční bankou a ČSOB Leasingem," uvedla Hamerská. Modelem budoucího většího obchodního propojení může být podle Tománka příklad Českomoravské stavební spořitelny. Její agenti kromě smluv na spoření a půjček nabízejí penzijní a investiční fondy ČSOB.


Pavel Kavánek v ČSOB

V bance začal v roce 1972 jako dealer, v roce 1991 se dostal do představenstva
1993 předseda představenstva a generální ředitel. Funkce mu o rok později nechal i nový vlastník, belgická KBC
2000 je architektem převzetí IPB a státních záruk, banka se stává největším tuzemským ústavem objemem aktiv
2006 od května šéfem nového výboru