Vemex chce nabídnout levnější plyn


"Podmínky pro ostrou konkurenci na českém plynárenském trhu neexistují. A ještě to tak nějakou dobu zůstane," říká Vladimír Ivanovič Jermakov, šéf česko-ruské firmy Vemex. A přesto se jeho společnost chystá na český trh vstoupit a začít tu konkurovat RWE Transgas. "Nabídneme levnější plyn než RWE," slibuje šéf Vemexu.
Ještě letos chce Vemex začít s dodávkami prvním zákazníkům. "Máme zájem hlavně o velké distribuční společnosti, ale nevylučujeme smlouvy ani s konečnými zákazníky," říká Jermakov, který chce získat na českém prodeji plynu až pět procent. "Záleží to ale na podmínkách a ty jsou zase z části výsledkem politických rozhodnutí," vysvětluje ruský manažer.
Vemex je prvním významným hráčem, který se aktivně pokouší ukousnout pro sebe část českého trhu, takřka monopolně ovládaného RWE Transgas.
V Transgasu zatím nad nástupem konkurence spíš krčí rameny. "My počítáme s tím, že další zájemci na trh vstoupí, ale všechno musí mít svá pravidla," říká mluvčí firmy Martin Chalupský. "Konkurence musí zvládnout řadu kroků - od principu samotného vstupu na trh přes objednání přepravních kapacit až po uzavření smluv se zákazníky. Je to složité a bude to trvat řadu měsíců," dodává.

Přímá linka ke Gazpromu

Firma Vemex, jež sídlí v někdejší rezidenci prezidenta Beneše v pražské Bubenči v těsném sousedství ruské ambasády, vznikla před pěti lety.
"Původním záměrem Vemexu byl obchod s elektřinou, zvažovali jsme její dovoz do České republiky. Ukázalo se ale, že to není ekonomicky výhodné, a tak jsme vstoupili do plynárenství," říká Jermakov.
Postup Vemexu je logický. Firmu ze dvou třetin ovládají vnukovské společnosti Gazpromu, pětiprocentním vlastníkem je firma Aleny Vitáskové, někdejší generální ředitelky ještě státního Transgasu. Viceprezidentem je zase Hugo Kysilka, který v letech 1994 až 2004 zastupoval Transgas v Moskvě.
Už v této chvíli má Vemex nasmlouvaný nákup plynu od dceřiné obchodní firmy Gazpromu, společnosti Gazexport.

Nechystáme dumping

Konkurence napojená na Gazprom by mohla RWE Transgasu řádně zatopit. Nejmocnější vládce českého plynárenského trhu odebírá plyn jednak z Ruska, jednak z Norska. Dodávky z obou stran se uskutečňují na základě dlouhodobých kontraktů fungujících na principu "take or pay" - RWE tedy musí objemy plynu, nasmlouvané až do roku 2013, zaplatit - i kdyby je v České republice nedokázal prodat.
Norský plyn, o jehož odběru vláda rozhodla ještě před privatizací Transgasu, aby se země vymanila z jednostranné závislosti na Rusku, je ovšem dražší než ruský. A tak objeví-li se obchodníci, kteří budou nabízet pouze plyn z Ruska, mohou jít s cenou níž než RWE.
"Očekávat, že konkurenční hráči mohou být výrazně levnější než RWE, je nereálné. Nechceme být obviňováni z dumpingu. Ale faktem je, že jsme schopni o něco nižší cenu zdůvodnit. Nejen proto, že máme k dispozici výhradně ruský plyn, ale také proto, že nemáme tak vysoké náklady na udržování dopravních sítí a nemáme tak obrovský počet zaměstnanců," vysvětluje Jermakov.
Zástupci Vemexu ale nejspíš nepůjdou s Transgasem do ostrého střetu. Ani si to nemohou dovolit - právě Transgas, přesněji jeho společnost RWE Transgas Net, ovládá veškeré tuzemské sítě na přepravu plynu. Podle energetického zákona musí sice do svých distribučních kanálů konkurenty pustit, zákon však nepamatuje na všechny body dopravní cesty. "Třeba do koncových míst, kde se předává plyn spotřebiteli, nás společnosti RWE zatím odmítají pustit, nemáme se tedy k zákazníkovi jak dostat," říká Kysilka.
Dalším problémem jsou podzemní zásobníky, kde dovozci plyn skladují. Z osmi na našem území jich šest patří Transgasu, dvě společnosti SPP ze skupiny Karla Komárka. Ta je pronajímá RWE a Slovenskému plynárenskému priemyslu, takže jsou pro další zájemce nedostupné. Vemex počítá s tím, že bude-li třeba, využije zásobníků, které spřízněné firmy mají v okolních zemích. Jednu obří nádrž nyní staví mateřská firma Vemexu v Rakousku. Firma navíc počítá s investicemi do plynárenských distribučních kapacit v Česku.
"Ale i tak je třeba vyřešit řadu překážek, které dovozu plynu k českému zákazníkovi brání. Energetický zákon, který má otevření trhu řešit, se tvořil za plného monopolu Transgasu a také tomu odpovídá," prohlásil Kysilka.


Kdo vlastní Vemex



ZMB (Německo) - 33 procent

Dceřiná firma Gazexportu (obchodní firma patřící Gazpomu) - prodává plyn v Německu, má přístup k vlastním ložiskům plynu.


Centrex Europe Energy & Gas (Rakousko) - 33 procent

Vnukovská společnost Gazpromu, prodává plyn v Rakousku, staví tu obří plynový zásobník.


EW East-West konsult (Švýcarsko) - 29 procent

Individuální investoři - obchodníci a finančníci (totožnost není známa).


Klub plynárenských podnikatelů ČR - 5 procent

Poradenská a obchodní firma Aleny Vitáskové, bývalé generální ředitelky Transgasu.