"V rámci projektu, který začne v květnu a potrvá dvacet měsíců, proběhnou kursy s náměty jako jsou motivace lidí, řešení konfliktů či rychlé změny výroby," řekla manažerka klastru Petra Všetečková. Sdružení získalo dotaci z operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, který kombinuje zdroje státu a Evropského sociálního fondu.

"Samostatně by každá z firem ve sdružení získávala dotaci mnohem obtížněji," připomněla Všetečková jednu z výhod sdružení podniků.
Klastr Omnipack vznikl loni v září v Jaroměři poté, co Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice v rozsáhlém průzkumu mezi čtyřmi sty firmami zjistila, kdo a v jakém oboru chce spolupracovat. Příležitosti využilo patnáct firem a šest dalších institucí včetně pardubické univerzity. Sdružené podniky zaměstnávají dva tisíce lidí a jejich roční obrat dosahuje 2,4 miliardy korun.

"Očekáváme výhody při společném nákupu materiálu i ze společného postupu proti velkým nadnárodním společnostem v tendrech na zakázky," uvedl Roman Mecner, vedoucí zakázkového oddělení jedné z firem sdružení, podniku Servisbal. Ten má kolem padesáti zaměstnanců, ročně utrží kolem 150 miliónů korun a mezi odběratele jeho obalů patří firmy jako Panasonic, Siemens či Lighton.

Sdružení Omnipack se také jako první v zemi rozhodlo vytvořit společné vývojové a testovací centrum. Začátkem března proto předložilo Ministerstvu průmyslu a obchodu konkrétní záměr se žádostí o dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie ve výši 45 miliónů korun. Podle ministerstva by dotace měla být vyřízena do července, koncem roku pak má společné zařízení zahájit provoz. Vývojové centrum umožní členům klastru přístup k nejmodernějším technologiím pro vývoj obalů. Samostatně by firmy nebyly schopné financovat taková zařízení.

V Česku funguje několik oborových sdružení, například na severu Moravy loni vznikl Moravskoslezský dřevařský klastr. Ve světě je nejznámější Silicon Valley v USA, v Evropě automobilové klastry v Göteborgu nebo AC Styria v Horním Rakousku. Textilní a nábytkářské klastry existují v severní Itálii.