Biopaliva: vláda chce rozhodnout do voleb

Až do posledního jednání vlády před volbami, tedy 31. května, má ministr zemědělství Jan Mládek čas navrhnout jednu ze tří variant, jak zavést na trhu biopaliva. Od příštího roku by se měla biosložka plošně přimíchávat v nejvýše pěti procentech do veškerého benzínu a nafty.
Kabinet zavedení biopaliv plánuje už mnoho let. Mají především pomoci zemědělcům v odbytu nadprodukce řepky (řepkový metylester do nafty) nebo obilí či cukrovky (biolíh do benzínu). Do včerejška se však politici dopracovali jen k formulování tří variant, které pro používání biopaliv připadají v úvahu. Výroba suroviny pro biopaliva je totiž tak drahá, že ji stát musí buď dotovat, nebo její používání nařídit zákonem, a zdražit tak pohonné hmoty motoristům.
První možností je úleva spotřební daně. Má činit 11,84 koruny na litr biolihu a 9,95 koruny na litr řepkového metylesteru. Státní rozpočet by to přišlo na 4,3 miliardy korun. Evropská komise ale odmítá záměr, že by tuto podporu mohlo dostat jen biopalivo vyrobené v Česku, a také stanovení jeho minimální ceny.
Podle Ministerstva zemědělství přitom vratka daně funguje v mnoha ostatních zemích Evropské unie.
Brusel, který musí systém posvětit, však dává přednost například přímé podpoře výrobců biopaliv. To by Česko příští rok vyšlo asi na 3,6 miliardy korun. Narostla by zároveň administrativa, protože vyplacené dotace by se musely důsledně kontrolovat. Naopak výhodou je, že podobný systém je už vypracován pro výrobce metylesteru (stačí ho jen upravit), a kromě toho by nedošlo k zdražení pohonných hmot.
Třetí variantou je stanovit povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot bez jakýchkoliv podpor. To by podle propočtů ministerstva zdražilo motoristům benzín až o 25 haléřů na litr, naftu až o 60 haléřů. Tuzemští producenti biopaliv i pohonných hmot by se přitom mohli cítit poškozeni právě proto, že v zahraničí biopaliva dotována jsou. Předností systému naopak je, že nevyžaduje peníze od státu.
Všechna "pro a proti" tří možností teď posoudí odborná komise, Mládek pak má vládě předložit tu nejlepší variantu.