Už pět měsíců se jeden z nejmocnějších českých byznysmenů Karel Komárek marně snaží do svého impéria zahrnout ostravský Vítkovice Holding. Právě loni v listopadu přitom jeho skupina oznámila, že odkoupila padesátiprocentní podíl ve firmě se zhruba osmimiliardovými tržbami a třímiliardovým ziskem.
Jenomže akcie vítkovického strojírenského holdingu, ovládaného jeho druhým padesátiprocentním vlastníkem Janem Světlíkem, Komárkova firma Industrial Group Holding (IGH) stále nemá.

Převod akcií vázne
Prodej vítkovického podílu od Světlíkových bývalých společníků Davida Berana a Petra Novotného totiž dodnes není dokončen. Světlík se příchodu nevítaného mocného společníka už pět měsíců tvrdošíjně brání. Zatím úspěšně. A bez Světlíkova souhlasu se Komárek do jeho firmy těžko dostane.
Spojení obou průmyslových impérií, Komárkova a Světlíkova, totiž musí schválit antimonopolní úřad. Ten ale o tom dodnes vůbec nezačal jednat. "Doposud jsme neobdrželi návrh na povolení spojení obou soutěžitelů," vysvětlil včera mluvčí úřadu Kristián Chalupa.
Světlík tvrdí, že mu jeho společníci zatím nedoložili, že svůj podíl Komárkovi prodali, a tak prý nemá antimonopolní úřad oč žádat. "Chci vidět kupní smlouvu, tu mi ale nikdo neukázal," krčí rameny.
Kupní smlouva by podle Světlíka byla totiž hlavně důkazem toho, že jeho společníci porušili předkupní právo, jež na jejich akcie měl on sám. Novotný s Beranem platnost Světlíkovy opce popírají, spor tak může rozřešit jedině soud. Světlík ale tvrdí, že bez dokladu o prodeji akcií nemůže své společníky pro porušení předkupního práva žalovat.

Vyšachovaní partneři
Zatímco obě strany už několik měsíců vedou tahanici o předkupní právo na akcie, podařilo se Janu Světlíkovi zcela odstavit společníky od rozhodování o výrobních firmách vítkovického holdingu.
Už loni na podzim Světlík a jeho lidé odvolali Petra Novotného z představenstva holdingu. Do té doby o strategických otázkách rozhodovali oba, dnes jako řadový člen představenstva nemá Novotný na transakce s vítkovickým majetkem přímý vliv. Tento týden potvrdil Vrchní soud v Olomouci, že Novotného odvolání z funkce bylo po právní stránce zcela v pořádku.
Po odstavení Novotného Světlík změnil strukturu celého vítkovického impéria. Mezi mateřský holding a dceřiné výrobní firmy vložil mezičlánek - dvě nové společnosti, které sám plně ovládá.
Operace je těžko napadnutelná, protože vítkovický majetek stále zůstává pod střechou holdingu.
Světlíkovi společníci v mateřské společnosti dnes ale nemají vliv na rozhodování o jednotlivých vítkovických továrnách. A to je komplikace, která může mít vliv i na hodnotu jejich podílu v Holdingu Vítkovice.
"Restrukturalizací pan Světlík znehodnotil náš majetek. O kolik, to právě vyčíslují znalci, u kterých jsme si objednali odborný posudek," řekl David Beran. Odstřižení společníků od kontroly nad výrobními firmami může být dalším momentem, který komplikuje dokončení celého obchodu mezi Světlíkovými společníky a Komárkem.

Spor o peníze
V boji o Vítkovice se ale vytahují i zbraně nejtěžších kalibrů. Světlík před časem obvinil Komárkovu stranu, že nesplácí své dluhy. Přesněji směnky, jež ručí krátkodobou investici Vítkovic do jedné z Komárkových dceřiných firem. Nejde o malé peníze - směnky, jež Vítkovice prodaly ostravské firmě Paywood, jsou vystaveny na 310 miliónů korun. Podle Komárkovy mluvčí Marie Schorchtové na proplacení nemá Paywood právo, a tak také tento spor skončí před soudem.

060413-16.gif ()