Banky začnou soutěžit o dlužníky


Bawag Bank začala nabízet "přefinancování" půjček
Šanci na zlepšení úvěru mají jen "poctiví" dlužníci, kteří půjčky splácejí
Mezi finančními ústavy se zřejmě brzy rozhoří další boj, který by měl vyústit ve zlevnění spotřebitelských úvěrů i hypoték.
Jde o to, že banky budou lidem nabízet, aby své staré dluhy u konkurence splatily novou, výhodnější půjčkou.
Jako první vytáhla do boje jedna z nejmenších tuzemských bank, Bawag Bank. Na splacení stávajících půjček nabízí spotřební úvěr až půl miliónu korun s faktickým úročením kolem třinácti procent, což je méně, než dnes mnoho dlužníků platí. Ostatní ústavy zatím takový úvěr nenabízejí. Pouze tvrdí, že si jejich klienti mohou v rámci běžných úvěrů zažádat i o půjčku na splacení starých dluhů.
Podle expertů však další speciální nabídky brzy přijdou. "Reakce ostatních bank na sebe pravděpodobně nenechá dlouho čekat," tvrdí Michal Ruml z internetového serveru Finance.cz. V zahraničí je podle něj "přetahování" zadlužených klientů bank jiným ústavem obvyklou praxí a zahraniční majitelé tuzemských bank ji brzy přenesou i do Česka.
Na konkurenčním boji bank a splátkových společností vydělají především lidé, kteří se mohou těšit na nižší úroky. "Celá řada jich dnes své spotřební úvěry splácí za podstatně horších podmínek," podotkl Ruml. Zájem by podle něj mohl přijít zejména od klientů některých splátkových společností či firem, které nabízejí "zaručeně výhodné úvěry".
Pro dlužníka, který má například tři úvěry u různých společností, navíc bude možnost nahradit je jediným výhodnějším úvěrem lákavá i kvůli větší jednoduchosti. Nebudou rovněž muset platit poplatky třem firmám, ale pouze jedné.
Například v USA nebo Velké Británii je přetahování seriózních dlužníků mezi bankami velmi rozšířené. Lidé podle výhodnosti mění banku nejen u spotřebních úvěrů, ale i u hypoték. Při skončení fixace si srovnají nabídky ústavů, a pokud objeví zajímavější, tak nahradí původní hypotéku novou.
V Česku je rovněž tato oblast zatím v plenkách. Odborníci však nepochybují, že je to jen dočasný stav. "Osobně předpokládám další rozšíření nabídky druhotných úvěrů i v oblasti hypotečních úvěrů," řekla Miriam Hanáková z poradenské společnosti Benefita.
Někteří lidé však podle ní zřejmě budou mít problémy odhadnout, zda je nová nabídka skutečně výhodnější než současné splátky.
Experti i samotné banky navíc upozorňují, že naději na výměnu úvěru za výhodnější budou mít jen poctiví dlužníci, kteří své dluhy bez problémů splácejí.
Pokud by někdo chtěl novou půjčku jen proto, že nemá na zaplacení staré, u finančních ústavů neuspěje. Zájemce o půjčky si totiž banky pečlivě prověřují. "Je to jen velmi riskantní způsob, jak oddálit osobní či rodinnou finanční krizi," podotkl šéf finančního serveru Měšec.cz Petr Zámečník.
Zadlužení českých domácností v posledních letech rychle roste a ke konci února činilo zhruba 428 miliard korun. Zhruba 100 miliard Češi dluží na spotřebních úvěrech.