Kyperští Řekové se začínají bát svého rozhodnutí


Evropská unie několikrát kritizovala kyperskořeckou vládu, že neudělala dost pro vysvětlení plánu OSN na sjednocení, který kyperští Řekové v sobotním referendu odmítli, zatímco kyperští Turci se vyslovili pro. Kyperskořecká média a vládní politici tvrdili, že plán je pro kyperské Řeky nevýhodný, ale že lze jednat o sjednocení v budoucnu.
"Byla zmařena historická šance," řekl generální tajemník OSN a garant plánu na sjednocení Kofi Annan. Podobně se vyjádřilo i ministerstvo zahraničí USA.
Představitelé OSN, kteří plán připravili, vylučují nové hlasování. Alvaro de Soto, vyslanec generálního tajemníka OSN pro Kypr a autor mírového plánu, oznámil uzavření svého úřadu v Nikósii. Podle něho se referendum v blízké době v řecké části ostrova opakovat nebude.
"Raději bych si ukousl jazyk," odpověděl de Soto agentuře AP na dotaz, jak se po hlasování cítí.
Někteří evropští experti a politici doufali, že odmítnutí kyperských Řeků nebude tak masívní a na podzim bude třeba možné zorganizovat další referendum. Proti plánu se však vyslovily tři čtvrtiny z hlasujících osmaosmdesáti procent voličů.
Evropská unie nyní zvažuje, jak pomoci chudým kyperským Turkům. A v prvních reakcích kyperskořeckých médií i politiků se začala ozývat obava, co nastane po referendu, i když země vstoupí do unie.
"Vláda se bojí tvrdé reakce mezinárodního společenství," napsal včera dokonce kyperskořecký list Filelefteros. Prezident Tassos Papadopoulos po oznámení výsledků také naznačil, že je pro sjednocení ostrova, ale že nalézt řešení nebude snadné.
Vůdce největší koaliční strany Dimitris Christofias naznačil, že Nikósie chce zasednout za jednací stůl a vyjasnit sporné body plánu na sjednocení.
Znepokojeni jsou také někteří obyvatelé kyperskořecké části. "Poprvé jsem si uvědomila, jaké bylo v řecké části Kypru vymývání mozků. Jsem velmi zklamána a naštvaná. Doufám, že bude nová šance hlasovat v budoucnu," řekla stanici BBC studentka Maria Konstantiová.
Většina jejích krajanů v anketách zahraničních médií vysvětlovala, proč hlasovala proti plánu OSN.
"Na ostrově je nás většina, Turci jsou menšina. Podle plánu OSN by všechno mělo být rozděleno na půl, což mi nepřijde spravedlivé," řekla listu Guardian pekařka z Nikósie Panajota Panayidonová.
"Jsem spokojen, že jsme nepodlehli tlaku Západu, který nás nutil do toho, abychom přijali nespravedlivé řešení," řekl stanici BBC Pambos Charalamboos, počítačový konzultant.
Experti se už nyní začínají obávat možného ekonomického dopadu na kyperskořecké ne. "Pokud bychom brali vážně všechna prohlášení politiků EU a OSN, tak je politická a ekonomická budoucnost Kypru špatná," řekl agentuře Reuters o vyhlídkách řecké části ostrova Stavros Agrotis z brokerské firmy CISCO.
Na ostrově tak zůstane třicet tisíc tureckých vojáků a bude i nadále rozdělen tzv. zelenou liníí, střeženou jednotkami OSN. Jako hlavní důvody, proč kyperskořecká vláda nepodpořila plán na sjednocení, uvádějí kyperskořečtí diplomaté nejistou bezpečnostní situaci po případném přijetí plánu, nedostatečné záruky, že bude vrácen majetek Řekům, kteří museli před třiceti lety uprchnout ze severu po turecké invazi, neřeší problém tureckých osídlenců, které kyperskořecká vláda považuje za nelegální a fakt, že plán předpokládá budoucí členství Turecka v Evropské unii.

Řekli o výsledku kyperských referend:


[*] "Znamená to velkou politickou škodu. Nad kyperským vstupem do unie je teď stín."
Günter Verheugen, komisař pro rozšíření EU

[*] "Na začátku týdne zatelefonuji na rozloučenou několika lidem. Úřad, který jsme tu (v Nikósii) měli, se do několika týdnů uzavře."
Alvaro de Soto, pověřenec generálního tajemníka OSN a autor plánu na sjednocení

[*] "Věřím, že politická izolace kyperských Turků skončila. Podle mého názoru tím, kdo ztratil, je jižní Kypr."
Recep Tayyip Erdogan, turecký premiér

[*] "Dnešní výsledek musí sloužit jako katalyzátor pro sjednocení, ne jako omluva pro další rozdělení."
Tassos Papadopoulos, kyperskořecký prezident
Zdroj: Reuters, BBC