V zemích střední Evropy trvá na mnoha místech velmi napjatá povodňová situace. V Německu je nejhorší stav v Sasku, v Rakousku pak ve spolkové zemi Dolní Rakousy a na Slovensku představuje nadále největší nebezpečí řeka Morava.
V Sasku, které sousedí se severozápadními Čechami, byla už ve čtvrtek večer evakuována zhruba tisícovka obyvatel hraniční polabské obce Bad Schandau, ráno museli své domovy opustit i lidé z částí města Pirna, kde byl dnes vyhlášen stav ohrožení. Nedaleká saská metropole Drážďany vyhlásila přípravu na stav ohrožení.

Evakuace částí Pirny ležících u řeky začala dnes ráno jako prevence pro případ, že by bylo kvůli velké vodě nutné vypnout elektřinu. K tomu už na některých ohrožených místech došlo.

Labe stoupalo po celém Sasku. V některých částech okresu Saské Švýcarsko byl už ve středu vyhlášen stav ohrožení. Nejvyšší hladina řeky se v Drážďanech očekává o víkendu.

Lehké uvolnění situace naopak hlásí Bavorsko, kde byl povodňový stav snížen ze stupně čtyři na trojku. Dunaj v jižním Bavorsku klesá, v historickém jádru Pasova jeho hladina ráno dosahovala 8,45 metru, což je o 30 centimetrů méně než večer.

Trvající napjatou situaci hlásí také Dolní Rakousy, i když hladiny řek tam v posledních hodinách již nestoupají. Udržují se však zatím na "velmi vysoké úrovni", uvádějí místní úřady. Odborníci označují situaci za "kritickou, ale prozatím stabilní", během dne by se ovšem mohla vyhrotit. Předpověď počasí hlásí na odpoledne další srážky od západu alpské republiky až po východní část země.

Voda zalila i rychlostní silnici B3, takže musela být na několika místech v úseku mezi Kremsem a Spitzem dočasně uzavřena. K protržení hráze došlo u Schweinburgu v okrese Horn. Situaci v této rakouské spolkové zemi výrazně zhoršuje především prudké vzedmutí hladiny Dyje, která již dosáhla úrovně stoleté vody. V oblasti mezi Drosendorfem a Raabsem museli být obyvatelé zčásti evakuováni a z obav před vysokou vodou byl v Drosendorfu preventivně odpojen přívod elektrické energie.

Policie již uzavřela až do odvolání česko-rakouské hraniční přechody Hevlín-Laa an der Thaya a Hatě-Kleinhaugsdorf. Vedle Vratěnína mohou řidiči k cestám do Rakouska využít také hraniční přechod Mikulov-Drasenhofen.

Situace na Slovensku je nadále kritická, dva lidé jsou již kvůli povodním nezvěstní. Voda doposud zaplavila víc než 450 rodinných domů, 23 bytových domů a velký počet hospodářských budov a dalších objektů, uvedli slovenští hasiči. Hladiny řek nadále stoupají hlavně na východě Slovenska v povodí Bodrogu a Hornádu. Slovenský vodohospodářský podnik hlásí rozvodnění Tisy na několika místech. Další stav řek bude záviset na počasí.