Úderem 15. hodiny odpolední skončil v Itálii druhý a poslední den parlamentních voleb, které podle prvních zpráv byly více úspěšné pro koalici Romana Prodiho. Uvedla to italská televize Sky Italia. "Lídr středolevého spektra Romano Prodi porazil premiéra Silvia Berlusconiho v italských parlamentních volbách, přičemž se navíc může pochlubit vítězstvím v obou komorách parlamentu," informovali reportéři italské televizní stanice. Podle prvních odhadů, zveřejněných dnes po uzavření volebních místností, dostala Prodiho koalice 50 až 54 procent hlasů. Pravý střed Silvia Berlusconiho jich obdržel 45 až 49 procent.

Tento odhad uskutečnil institut Nexus pro televizi RAI a Mediaset. Případná odchylka činí plus, či minus dvě procenta.
Podle sondáže institutu Piepoli pro televizní stanici Sky TG24 získala Prodiho koalice 52 procent hlasů, zatímco Berlusconiho tábor 47 procent.

"Výsledky ještě nejsou jisté. Vyčkejme na přesná čísla," řekl jeden z představitelů strany Vzhůru, Itálie a ministr Berlusconiho vlády Claudio Scajola.

"Věřím ve výhru," usmíval se před vyhlášením prvních výsledků Romano Prodi, který je v čele koalice tvořené stranami středolevého spektra; od centristických římských katolíků až po komunisty. S reportéry pohovořil poté, co si v jedné z římských kaváren dal krátce po poledni kávu ve společnosti své ženy, načež se odebral do sídla koalice, kde s jejími vedoucími představiteli čekal na výsledky.

Berlusconi, který odvolil v neděli v Miláně, by se měl v den vyhlášení výsledků s největší pravděpodobností také zjevit v hlavní italské metropoli. Tato zpráva však zatím nebyla potvrzena.

Italská média přisuzovala těmto volbám až rapidně vysokou účast. Jen za první den přišlo k urnám 66,5 procent ze 47 milionů oprávněných voličů, oznámilo italské ministerstvo vnitra.

Vůle hlasovat se zvláště projevuje mezi voliči levého středu, kteří silně pociťují naléhavost porazit Berlusconiho, uvedl italský analytik Renato Mannheimer v pondělí, jehož cituje deník Corriere della Sera. Berlusconi totiž zejména v posledních dnech nešetřil ostrými urážkami svých protivníků. Velký počet nerozhodnutých voličů pochází podle Mannheimera především z tábora pravého středu, kde mnoho lidí pociťuje zklamání.

První den voleb proběhl bez vážnějších incidentů. Pouze ve městě Vittorio Veneto na severu Itálie hodili neznámí pachatelé tři zápalné lahve na volební místnost, informoval italský deník Corriere della Sera. Listy La Stampa a Il Messagero píší o napětí a sporech v hlasovacích místnostech. Podle deníku Il Messagero například někde voliči protestovali proti krucifixům, které jsou tradičně umístěny na zdech v italských státních školách.

Volební účast v italských parlamentních volbách bývá vysoká, protože z nich vzejde nejen nová vláda, ale i prezident republiky, kterého volí společně obě komory nového parlamentu. Účast tradičně překračuje 80 procent.