Šéfka CDU Angela Merkelová bude první německou kancléřkou. Podle německých médií se na tom dohodli předáci konzervativní CDU/CSU a sociální demokraté. Oběma stranám by tak už nic nemělo bránit v sestavení společného kabinetu velké koalice.
Tři týdny po předčasných parlamentních volbách tak v Německu snad skončí bezprecedentní tahanice o šéfa příští vlády. Tuto funkci původně chtěli pro sebe jak konzervativci, tak sociální demokraté.


Grémia obou stran nyní jednají v Berlíně, před polednem se znovu sejdou šéfové CDU/CSU Angela Merkelová a Edmund Stoiber s předsedou SPD Franzem Münteferingem a kancléřem Gerhardem Schröderem, aby se snad už naposledy dohadovali o personálních otázkách před začátkem koaličních jednání. Výsledky jejich schůzky musí posoudit vedení stran. Jednání o vládě velké koalice by pak mohla začít ještě tento týden.
Kancléřská otázka zatím bránila zahájení koaličních jednání obou největších politických formací. Při jednáních v úzkém kruhu se ji minulý čtvrtek a v neděli pokoušeli vyřešit právě čtyři straničtí předáci. Z jejich schůzek nebylo nic zveřejněno, obestíralo je jen mlčení a spekulace. Právě skutečnost, že se podařilo obsahy setkání utajit, ale prý přispěla ke zvýšení vzájemné důvěry mezi potenciálními partnery v koalici.
Podle nynějších informací by měla SPD dostat ve vládě osm ministerských křesel, tedy polovinu, přestože je slabším koaličním partnerem.


Konzervativci, kteří vyhráli volby, si podrží právo navrhnout kancléře, respektive kancléřku (Merkelovou), a navrhnout předsedu Spolkového sněmu. Kancléř bude zvolen 18. října na prvním zasedání nového Spolkového sněmu. Bude-li skutečně zvolena Merkelová, bude v současnosti jedinou ženskou šéfkou vlády v Evropské unii.
Sociální demokraté by měli v kabinetu získat vicekancléře a ministra zahraničí. Kdo jím bude, se zatím neví, o víkendu tuto funkci odmítl braniborský premiér Matthias Platzeck, možný příští kancléřský kandidát SPD. Zcela nelze vyloučit ani to, že ji nakonec přece jen získá Schröder.