Francie a Nizozemsko se mohou na základě informací z průzkumů veřejného mínění postavit proti plánovanému vstupu Rumunska a Bulharska do EU v roce 2007, míní evropští diplomaté.

Vstup obou zemí by tak mohl být posunut o rok. Před posunutím termínu loni na podzim varoval i evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn, který upozornil, že obě země musí učinit značný pokrok v boji proti korupci a provést reformu soudnictví. Stanovisko Evropské komise ke vstupu obou zemí do unie je očekáváno v květnu letošního roku.

Podle diplomatů nemohou obě země přehlížet názor veřejnosti. Francouzi i Nizozemci vyjádřili svůj nesouhlas s rozšiřováním bloku mimo jiné odmítnutím evropské ústavní smlouvy v loňských referendech.

Přístupové smlouvy, podepsané s oběma zeměmi, obsahují zvláštní klauzuli, která deklaruje, že vstup do unie může být odložen v případě nedostatečně splněných podmínek vstupu. A evropští diplomaté považují odložení vstupu díky „situaci v regionu“ za velmi pravděpodobné.

Paříž a Haag ovšem mohou stále využít i dodatečné doložky v přístupové smlouvě i v případě, že Rumunsko a Bulharsko do EU vstoupí v příštím roce. Zvláštní přístupová forma totiž může stanovit, že se obě země nebudou podílet na některých oblastech evropské politiky – například na soudnictví nebo částech vnitřního trhu.

„Otázkou není, kdy země do EU vstoupí, ale jakou formu přístupu dostanou“, uvedl pro EUobserver Marin Lessenski, analytik Institutu pro regionální a mezinárodní studie (IRIS) v Sofii. Bulharští představitelé byli již mnohokrát upozorněni na nutnost provedení klíčových reforem. Podle Evropského institutu politických studií obě země v poslední době učinily značný pokrok, ale stále nemají splněno na 100 procent.