Írán dal Česko na černou listinu, zastavil obchod

Írán zastavil dovoz z České republiky, Argentiny, Británie a Jižní Koreje jako trest za kritiku svého jaderného programu.
Mezinárodní diplomatická roztržka s Teheránem tak přímo zasáhla český obchod. Tuzemské podniky, které vyjednávají například o dodávce tramvají nebo investicích do chemie, by mohly přijít o obchody za stovky miliónů korun.
Oficiálně Írán embargo podle svých zvyků nezveřejnil. České úřady včera studovaly, co vlastně zpráva, kterou přinesl íránský list Farhang-e Ašti, znamená. Obchod s Českem ale země omezuje už několik let.
Írán tak trestá státy podporující rezoluci Rady bezpečnosti, která kvůli jadernému programu žádá sankce vůči Teheránu.
Česko je zároveň v očích íránských politiků blízkým americkým spojencem - z Prahy vysílá do Íránu pod hlavičkou Rádia Svobodná Evropa od roku 1998 Rádio Fardá.
Za osm měsíců letošního roku putovalo do Íránu české zboží za víc než dvě miliardy korun. Letošní obchod by byl pravděpodobně nejčilejší za posledních deset let.
Česko na nátlak USA v roce 2000 zakázalo svým firmám podíl na dodávkách pro jadernou elektrárnu v Búšehru. Teď je ohrožen česko-japonsko-íránský kontrakt na až 500 tramvají, který chystá Škoda Dopravní technika. Obchod měl mít hodnotu až dvacet miliard korun a byl by to největší projekt vývozu kolejových vozidel do této části světa. Čeští obchodníci teď počítají, že podobně jako dodávku pro Búšehr převezme i tramvaje konkurence.
Íránská vláda přitom v poslední době projevila zájem o vstup českých firem do chemie a petrochemie.
"Kdyby se zpráva o embargu potvrdila, tak by to byl malér," reagoval včera Josef Cílek, ředitel Technoexportu. Firma se v Íránu podílí na stavbě závodu na výrobu močoviny, zakázce za desítky miliónů dolarů. "Írán je jednou ze čtyř hlavních zemí, do kterých vyvážíme," vysvětlil.