Iráčané schválili ústavu, země zůstává rozdělena

Pouhých jedenáct procent hlasů v Ninive, jedné z osmnácti provincií, rozhodlo o osudu irácké ústavy. Dokument tam neschválilo 55 procent hlasujících, ale k jejímu zablokování bylo třeba dvoutřetinové většiny.
Odpůrci dokumentu uspěli pouze ve dvou provinciích - Anbar a Saláhaddín. Obě leží na západě země, kde je nejsilnější násilný odpor proti nové vládě a americkým jednotkám. K neschválení ústavy bylo třeba, aby ji odmítly dvoutřetinovou většinou tři provincie.
Irácký kabinet tak může začít s přípravou prosincových voleb, z nichž mají vzejít vláda, parlament a prezident už na řádné čtyřleté funkční období.

Jedna země, dva světy

Celostátně poměr hlasů ilustruje rozdělení Iráku na dva bloky. Osmasedmdesát procent řeklo ano, což je zhruba součet Kurdů a šíitů.
Jedenadvacet procent dokument odmítlo, což přibližně odpovídá zastoupení sunnitů v irácké populaci. Namísto usmíření tak ústava může znesvářené komunity ještě více rozdělit. Řada sunnitských politiků výsledek odmítá uznat.
"Modlil jsem se k Bohu, aby odhalil pravdu o tom, co se v Iráku děje. Všichni víme, že referendum zmanipulovala volební komise, která není nezávislá," řekl novinářům Husajn Fallúdží, sunnitský vyjednávač účastnící se jednání o podobě ústavy.
Organizace spojených národů hodnotí referendum jako demokratické a platné.
"Výsledek odpovídá skutečnosti. Kontrolovali jsme hlasy způsobem, jaký používáme v jiných zemích při volbách," uvedla Carina Perelliová, šéfka týmu OSN, který pomáhal v Iráku s organizací referenda.
Sunnité se obávají, že pasáž o federalizaci povede k rozpadu Iráku na tři díly - šíitský jih, sunnitský střed a kurdský sever - přičemž bohatá naleziště ropy jsou jen na jihu a na severu. Kurdští a šíitští politici však před referendem uvedli, že v ústavě je ještě možné některé pasáže změnit.
Od referenda už Irák zvolna přechází k prosincovým volbám, protože pozítří končí poslední termín pro registraci stran a bloků. Vládnoucí šíitská aliance, která získala v prvních lednových volbách 48 procent hlasů, je podle iráckých zdrojů názorově rozdělena a její jednotlivé strany zřejmě budou nyní kandidovat samostatně.
Většina sunnitských stran první volby bojkotovala, tentokrát se ale hodlá zúčastnit.

Na hotel útočila Al-Káida

Irácká odnož Al-Káidy, vedená jordánským teroristou Abú Músabem Zarkávím, se včera na internetu přihlásila ke třem sebevražedným atentátům u bagdádských hotelů Palestine a Sheraton. Teroristé připravili o život dvacet lidí.
Útoky provedly dva týmy. Jeden vypálil rakety na stráže, druhý se pak dostal do areálu před hotelem Palestine, který je obklopen vysokými betonovými bloky.
Včera zahynulo při dalších třech sebevražedných útocích v Sulajmáníji na severu země deset Kurdů. Ze Sulajmáníje, které se zatím násilí vyhýbalo, pochází soudce Rizgár Muhammad Amín. Ten předsedá tribunálu, soudícímu bývalého prezidenta Saddáma Husajna. (man)