Tři z pěti hlavních francouzských odborových ústředen - CGT, CFDT a FO - jsou podle sobotního francouzského listu Le Monde pro úplné otevření francouzského pracovního trhu lidem z nových členských zemí Evropské unie.

Vyslovily se tak prý při páteční schůzce s ministrem-zmocněncem pro pracovní vztahy a zaměstnanost Gérardem Larcherem. Zbývající dvě odborové centrály (CFTC a CFE-CGC) zatím nezaujaly stanovisko.

Francie zatím podobně jako většina starých zemí unie uplatňuje přechodné omezení vstupu pracovníků z nových unijních zemí na svůj pracovní trh. Vláda se má k této otázce vyslovit 13. března.

List s odvoláním na zdroje z Larcherova ministerstva píše, že její postoj není ještě pevně stanoven, ale že se počítá s postupným kontrolovaným uvolňováním po sektorech, po pracovních oborech nebo i po regionech a že s úplným otevřením se bude čekat do roku 2009.

Představitelé tří uvedených centrál podle listu při páteční schůzce prohlásili, že přechodná omezující opatření je potřeba odvolat, protože v EU "nemohou být občané a pracovníci první a druhé kategorie". Francie by podle nich měla být méně ochranářská.

V minulých měsících vzbudilo ve Francii nelibost několik případů zaměstnání pracovníků z nových zemí unie, zvlášť z Polska, za podmínek neodpovídajících francouzským.

Obavy z údajného ohrožení pracovních míst v zemi kvůli hypotetickému příchodu lidí z nových členských zemí EU sehrály určitou roli také při loňském referendu, ve kterém Francouzi odmítli navrhovanou ústavu EU.

Omezení vstupu pracovních sil z nových zemí neuplatňují zatím jen Irsko, Británie a Švédsko. Očekává se, že se k nim brzo připojí také Finsko, Španělsko a Portugalsko. Rakousko a Německo naopak oznámily, že budou přechodné omezení uplatňovat dál.