Princezna Sajako opouští palác. Proč i práci?

Co na tom, že se narodila v nejprivilegovanější rodině, té císařské. Od včerejška začíná japonská princezna Sajako žít stejně jako většina "obyčejných" Japonek. Po svatbě opustí své zaměstnání a stane se ženou v domácnosti.
Šestatřicetiletá dáma, vychovaná za zdmi paláce v Tokiu, je povoláním ornitoložka. Místo pozorování ptáků se ale nyní učí vařit, uklízet nebo řídit auto.
"Kdyby se jednou vrátila do práce, byl by to vzor pro pro ostatní ženy, a to by bylo skvělé," doufá Glenda Robertsová, odbornice na ženské a pracovní otázky z prestižní tokijské univerzity Waseda, citovaná americkým deníkem Christian Science Monitor.
To, že se Sajako včera provdala za neurozeného úředníka, čtyřicetiletého Jošika Kurodu, znamená, že musí opustit císařský dvůr.
Proč ale opouští i svou práci, je otázka, které si všímají japonští sociologové. Milióny Japonek totiž dělají totéž. Pracovat a mít rodinu v zemi, kde se běžně pracuje v kancelářích od rána do večera, je příliš velká vymoženost.
Když se japonské ženy pokoušejí do práce vrátit, mají většinou velké problémy. Hlídání dětí přijde v Japonsku na osmnáct dolarů na hodinu a firmy nejsou zařízeny na to, aby nabízely dobře placenou práci matkám s dětmi.
Není divu, že mladé Japonky nepovažují mateřství za lákavou volbu, a výsledek je nasnadě - obyvatel ostrovní země začalo ubývat a populace stárne tempem, které nemá obdoby v celé Asii. Do roku 2030 bude skoro třetina Japonců starší pětašedesáti let.
To ale japonské ženy neřeší. "Bývají velmi praktické a pragmatické. Ptají se, jakou výhodu má se vdávat," řekla stanici BBC Sumiko Iwao, autorka knihy na toto téma. Úspěšné, svobodné a bezdětné - to je trend, který ženy v ostrovní zemi naplňují už několik let.
Každá čtvrtá Japonka mezi třiceti a čtyřiatřiceti lety je nyní svobodná. I princezna Sajako se vdává na japonské poměry pozdě.
Její manžel žil až do nynějška se svou matkou. "Předpokládám, že až půjde poprvé do supermarketu, bude ji muset pan Kuroda doprovodit," říká Midori Watanabeová, expertka na císařskou rodinu.
Pokud ale japonská vláda schválí chystanou právní změnu a dá ženám právo dědit císařský trůn a nechávat si svůj titul i po svatbě, může se Sajako zapsat do historie jako vůbec poslední princezna, která císařskou rodinu musela opustit. (luc)