Darwin vyhrál, učit o stvořiteli je nezákonné

Teorie, jež stvoření světa a života vysvětluje zásahem vyšší moci, nemůže být vyučována na školách jako alternativa k Darwinově evoluční teorii. Tímto verdiktem federální soudce John Jones rozhodl v úterý ve Spojených státech více než století trvající spor mezi darwinisty (zastánci evoluce) a kreacionisty, kteří tvrdí, že život není dílem náhody.
"Nedokonalost Darwinovy teorie nemůže být důvodem k zavádění alternativních hypotéz vycházejících z náboženství," zdůvodnil soudce Jones svůj rozsudek.
Spor o podobu výuky biologie je v USA dlouhodobý. S vítězstvím prezidenta George Bushe ve volbách v roce 2000 však začali získávat na váze křesťanští konzervativci, kteří se do škol snažili zavést vyučování teorie takzvaného inteligentního plánu.
"Darwinova teorie není faktem, obsahuje díry. Teorie inteligentního plánu poskytuje jiné vysvětlení vzniku života, alternativu," uváděli například členové školské rady v pensylvánském okrsku Dover v nových osnovách, jež se vztahovaly na střední školu s tisícovkou žáků. Tento nový rozvrh, o němž federální soudce rozhodoval, byl v Doveru téměř dva roky předmětem hádek. Dva členové rady, kteří s ním nesouhlasili - manželé Brownovi - ztratili mnoho přátel. "Skončíte v pekle," spílali jim.
Dnes je situace v Doveru jiná. Devítičlenná školní rada má již od listopadu nové členy. Ti se chystají osnovy změnit do dřívější podoby.
Verdikt soudce Jonese, kterého do funkce v roce 2002 jmenoval sám Bush, může povzbudit i další školní správy v zemi, které v posledních letech zvažovaly změnu vyučování biologie. Bezradnost se projevovala například ve státě Kansas. Školní rada tam během šesti let změnila pravidla třikrát.
V roce 1999, kdy většinu rady tvořili konzervativci, odstranili většinu odkazů hlásících se k evoluci, vzniku vesmíru a stáří Země. Příští rok ale voliči na tyto změny reagovali a hlasovali pro změnu. V radě získali většinu umírnění. Ti změnili osnovy na původní znění. Ve volbách v roce 2004 pak opět získali většinu konzervativci.
Podobně se zachovali i úředníci v Ohiu. V Georgii se zase snažili nalepit na učebnice biologie nálepku "Evoluce je teorie, ne fakt".
"V Evropě a západním světě se již Darwinova teorie usadila. Ne tak ve Spojených státech, kde náboženští fundamentalisté, kteří neuspěli při zavádění kreacionismu do školních osnov před soudy, se neustále snaží měnit přístup," reagoval magazín Nation na skutečnost, že konzervativci ve snaze propašovat náboženství do školních lavic se již ve svých teoriích nezmiňují přímo o Bohu, nýbrž mluví o vyšší inteligenci, architektovi.
V alternativních učebnicích - Darwin před soudem nebo O pandách a lidech - pak kreacionisté upozorňují na slabá místa v evoluci, jakými jsou podle nich chybějící důkazy o existenci některých spojovacích článků mezi jednotlivými fázemi vývoje živočichů (například přerod pozemského savce ve velrybu).
Včerejší rozhodnutí soudce v Pensylvánii by tak v budoucnu mělo učinit těmto snahám přítrž. Verdikt se řadí po bok prvního důležitého precedentu, a sice rozhodnutí soudu v Tennessee v roce 1927, kdy byli osvobozeni učitelé obviněni z vyučování evoluce. V roce 1968 pak ústavní soud v Arkansasu zrušil tamní zákaz vyučování evoluce a o 19 let později byli tamtéž poraženi kreacionisté, kteří prosazovali alternativní výuku s odkazem na božského stvořitele.