Izrael stanovil podmínky pro dialog s islamisty

Izrael včera jasně vymezil podmínky, za nichž je ochoten jednat s Palestinci, když jim bude vládnout radikální Hamás. Hlavními podmínkami jsou odzbrojení této organizace a uznání státu Izrael.
Úřadující izraelský premiér Ehud Olmert řekl, že jeho vláda je připravena s Palestinci jednat jedině tehdy, když Hamás změní svou chartu, protože je v ní obsaženo zničení Izraele, vzdá se teroru, uzná právo židovského státu na existenci a uzná dosavadní mírové dohody a smlouvy.
"V těchto bodech nejsme ochotni přistoupit na žádné kompromisy," řekl premiér Olmert.
Hamás získal ve středečních volbách podle konečných výsledků 74 poslaneckých mandátů. Dosud vládní Fatáh obsadí 45 křesel.

Fatáh má problémy

Stoupenci poraženého Fatáhu o víkendu protestovali v palestinských městech proti stranickému vedení, jemuž připisují odpovědnost za volební prohru. Organizace Brigáda mučedníků al-Aksá oznámila, že ruší příměří s Izraelem a bude kromě něj útočit také na cíle Fatáhu. Brigády se formálně hlásí právě k Fatáhu a považují se za jeho ozbrojené křídlo.
Zklamaní příznivci Fatáhu v sobotu nakrátko obsadili parlamentní budovy v Ramalláhu a Gaze. V Chán Júnisu naopak skupina stoupenců Hamásu střílela na palestinské policisty.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se snaží předejít chaosu, který by mohly způsobit pokusy Hamásu ovládnout palestinské ozbrojené složky. O víkendu se Abbás sešel s policejními důstojníky a utvrdil je, že zůstává nejvyšším velitelem, i když Hamás vytvoří vládu.
Vítězové voleb v sobotu naznačili své budoucí priority. Organizace se nehodlá vzdát zbraní, nechce uznat Izrael a odmítá, aby tímto požadavkem byla podmiňována hospodářská pomoc palestinské samosprávě.
"Mezinárodní pomoc Palestincům nemůže být podmiňována požadavkem na odzbrojení Hamásu a nemůže být prostředkem k jejich vydírání," řekl lídr kandidátky Hamásu Ismaíl Haníja.
Vůdce exilového křídla Hamásu Chálid Mišal v Damašku prohlásil, že jeho strana zaujme k dohodám z Osla "realistický postoj".
Za hlavní body vládního programu označil "osvobození palestinské země a Jeruzaléma, právo návratu palestinských uprchlíků a boj proti izraelské okupaci". Ze všech palestinských ozbrojených skupin chce vytvořit armádu.

Evropa se radí, jak dál

Evropská unie další finanční pomoc Palestincům podmínila tím, že se Hamás vzdá násilí a uzná Izrael. Stejný postoj zastávají USA. Přitom samosprávě hrozí finanční kolaps už v příštích týdnech, protože nemá na výplatu mezd pro více než sto tisíc zaměstnanců.
Výsledek palestinských voleb je předmětem dnešního jednání ministrů zahraničí Evropské unie. V Londýně se jím budou zabývat také zástupci čtyř stran, které vytvořily mírový plán, tedy OSN, USA, EU a Rusko.
Egypt včera vyzval Hamás, aby ctil dohody mezi Izraelem a předchozí vládou Palestiny. (zah, čtk)