Zástupci stran vládní koalice se dohodli na zadání sněmovní vyšetřovací komise, která má objasnit okolnosti privatizace Unipetrolu, a to od vzniku této společnosti.


Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) se s bývalým předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem původně dohodl, že vyšetřovací komise by měla zkoumat proces privatizace celého chemického průmyslu. Zopakoval to také v nedělní debatě na ČT a zpochybnil celou privatizaci v devadesátých letech pod taktovkou ODS. Občanští demokraté prosazují komisi pouze k Unipetrolu, podporu jiného zadání komise ještě zváží.


Výsledkem úterní koaliční schůzky je dohoda, podle níž by poslanci prošetřili privatizaci Unipetrolu od jejího vzniku, včetně prodeje společnosti Česká rafinérská, tedy i za období vlád Václava Klause, sdělil úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka.


"Důležité bude, že se budeme zabývat celým procesem privatizace Unipetrolu včetně období vlád Václava Klause," zdůraznil Sobotka. "Myslím, že zadání pro komisi je zformulováno velmi dobře," souhlasil předseda lidovců Miroslav Kalousek. Shoda v koalici zatím podle Sobotky nepanuje v tom, zda má komise pracovat do konce ledna, nebo až do konce března.


Zákoník práce
Bez konečného výsledku zatím bylo jednání o zákoníku práce, jehož některé pasáže považuje KDU-ČSL za protiústavní. Rýsuje se však kompromis, jak nakonec návrh prosadit jako koaliční.


Lidovci ustoupili od návrhu, aby vláda kodex stáhla ze sněmovny. Vyhověla tím požadavku ČSSD, která se obávala, že tímto způsobem by se už nestihl zákoník schválit do voleb. "Nabídli jsme koaličním partnerům řešení, že by se ony dva sporné paragrafy vypustily z vůle vlády. Jednalo by se o vládní návrh, a přitom by nedošlo ke zdržení lhůt," uvedl Miroslav Kalousek. Vláda by mohla sporné pasáže dodatečně vypustit ze schválené předlohy vlastním usnesením, upřesnil Kalousek.


Sobotka prohlásil, že nejsilnější vládní strana rozhodně nepřipustí omezení dosavadní kompetence odborů, na jednání o možných úpravách je ale připravena. "Budeme hledat legislativně jiné řešení, tak abychom se dohodli s lidovci, ale neplatí, že bychom jim slíbili, že budeme dále omezovat práva odborů nebo pracujících," řekl vicepremiér a ministr financí.


Premiér Paroubek popřel, že by existovala nějaká dohoda, že ČSSD prosadí zákoník práce ve sněmovně spolu s komunisty. Předseda poslaneckého klubu Michal Kraus však prohlásil, že už je koaliční dohoda uzavřena. "V každém případě před prvním čtením odstraníme sporné body," zdůraznil. "Našli jsme kompromisní řešení," dodal. Škromach ale vypuštění paragrafů, o něž se vede spor, odmítá. Lidovci podle něj mohli už dávno podat ústavní stížnost, když tvrdí, že jsou neústavní, protože tytéž paragrafy obsahuje i nyní platný pracovní kodex. "Jinak je to jenom domněnka," doplnil Škromach.


Odbory pohrozily v případě omezení práv zaměstnanců demonstrací, která by se měla konat v Praze. Očekávají na ní kolem 25.000 účastníků.