ODS přibrzdila změnu daní

Vládní plán, jak snížit daně z příjmů, se komplikuje. Poslanci ODS včera zabránili vládě zařadit druhé a třetí čtení daňové novely na pořad současné schůze sněmovny. Využili k tomu procedury, která komplikuje rozšiřování programu jednání poté, co byl už jednou schválen.
"Okamžitě požádáme o svolání mimořádné schůze," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Mimořádná schůze

I tak se však novela opozdí nejméně o dva týdny. Mimořádná schůze by se podle Sobotky mohla sejít, hned jak skončí probíhající zasedání. Jde o nepříjemné zdržení - novela má začít platit od počátku příštího roku a vláda musí počítat s komplikacemi ze strany Senátu, který ODS ovládá.
"Jde o jasnou obstrukci. Je to ale také signál pro voliče. Tím spíš, že ODS vždy hovořila o snižování daní. Novela, kterou koalice připravila, by je snížila čtyřem miliónům lidí. Zůstalo by jim už v příštím roce v kapsách dohromady o čtrnáct miliard korun více než letos," zlobil se Sobotka.
Pro ČSSD jsou daně vedle rozpočtu nejdůležitějším z připravených zákonů. Od snížení daní si slibuje přízeň voličů před volbami do Poslanecké sněmovny.
Předloha počítá s tím, že daně budou sníženy lidem s příjmy do 30 000 korun měsíčně. Jejich roční úspora by se mohla pohybovat kolem 3000 až 4000 korun.

ODS: daně snížit všem

Občanská demokracie vládu obviňuje, že jí vykradla program. "Na poslední chvíli nás okopírovali a slepili vlastní návrh," říká místopředseda ODS Ivan Langer. Podle jeho stranického kolegy Michala Doktora dosud ČSSD daně hlavně zvyšovala. "Jsme ale připravení diskutovat o každém seriózním návrhu," ujišťuje Doktor.
ODS hlavně nesouhlasí s tím, aby se daně snížily jen lidem s nízkými a středními příjmy. A zatím se zdá jasné, že její požadavek snížit o tři procentní body také zdanění bohatších, který v srpnu avizovala, neprojde. Proti je ministr financí Bohuslav Sobotka a s ním celá levice.
ODS slibuje po volbách zavést rovnou daň. I proto je pro ni dnešní vládní novela nepříjemná. Musela by totiž zdůvodňovat, že po zavedení rovné daně opět vzroste (v případě, když koalice novelu prosadí) zatížení v nejnižším pásmu. To by totiž podle vlády mělo klesnout z dnešních patnácti na dvanáct procent a ODS by ho zase vracela do původní výše.

Od ledna, či od července?

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Krause se příprava novely zpozdila s pádem Stanislava Grosse a sestavováním nové vlády. Na program jednání říjnové schůze nemohla být minulý týden zařazena proto, že od prvního čtení - kde hladce prošla - neuplynula stanovená lhůta.
Kraus se domnívá, že novela přinejhorším může platit nikoliv od počátku, ale až od poloviny roku 2006. Sobotka nesouhlasí. "Taková změna musí přijít od 1. ledna a je nutné udělat vše, aby se tak stalo," tvrdí ministr.
Při schvalování daňových změn měla koalice problémy téměř vždy. Výrazné zvýšení DPH ztroskotalo v závěru roku 2002 na nesouhlasu unionistky Hany Marvanové, zmatky doprovázely i loňský úspěšný pokus.
Pouze snížení podnikových daní a zrychlení odpisů se obešlo bez větších sporů a přišlo včas.

Jak se měnily daně od roku 2002

Od ledna 2004 se přesunula řada služeb (internet, telefony, právní služby) ze snížené sazby DPH 5 % do vyšší 22 %.
Od května 2004 klesla základní sazba DPH z 22 na 19 %, řada dalších služeb a zboží se přeřadila ze snížené do základní sazby, celkově tak DPH vzrostlo.
Od ledna 2005 platí společné zdanění manželů.
Od ledna 2005 nahradily odpočitatelné položky na děti daňové bonusy 6 tisíc korun ročně za každé dítě. Ty se odečítají až do skutečné daně, ne od daňového základu. Rodina si může odečíst nejvýše 24 tisíc. Změna je výhodná pro každého, kdo má plat nižší než 26 tisíc korun, ti s vyššími příjmy si pohoršili.
Od roku 2004 postupně klesá daň z příjmu až na 24 % v roce 2006.
Zdroj: HN