Buzková chce sociální stipendia již od ledna

Sociální stipendia pro chudé studenty by mohla být vyplácena již od začátku příštího roku.
Ministryně školství Petra Buzková je totiž chce prosadit do poslanecké novely vysokoškolského zákona, který nyní projednává sněmovna.
Šlo by pravděpodobně o 1600 korun měsíčně a mělo by na ně mít nárok zhruba 12 800 studentů ze sociálně nejslabších rodin včetně těch, kteří studují na soukromých vysokých školách.
"Návrhy byly konzultovány s ministrem financí a měly by získat podporu i ve sněmovně," řekla včera Buzková.
Sociální stipendia by měli získat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1 životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun.
Výši sociálního stipendia by svým nařízením měla určovat vláda. Ministerstvo školství zatím navrhuje dvojnásobek této částky. Ze státního rozpočtu by si to vyžádalo zhruba 200 miliónů korun za akademický rok.
Návrh ministerstva školství také počítá se zrovnoprávněním studentů soukromých vysokých škol. Kromě sociálních stipendií by mohli žádat i o příspěvek na ubytování. "Jsem přesvědčena, že takovýto typ stipendií by neměl rozlišovat mezi studenty veřejných a soukromých škol," řekla Buzková.
Za nedostatečné považuje vymezení sociálních stipendií naopak stínový ministr školství ODS Walter Bartoš. "Má na ně nárok jen úzký okruh žadatelů, je možné, že se tak nedostanou ke všem, kteří je opravdu potřebují," míní.
Podle Bartoše by sociální stipendia měli získat i studenti z rodin s příjmem do 1,8 životního minima. "Příspěvek by se tak týkal přes padesát tisíc studentů, peníze by se na ně daly najít v rozpočtu ministerstva školství," dodal.
Studenti by o příspěvek žádali prostřednictvím svých škol. Stipendium by se nelišilo podle typu studia, určovala by ho jen sociální situace rodiny.
Podle náměstka ministryně školství Petra Koláře jsou průměrné měsíční náklady rodiny spojené se studiem zhruba 3500 korun.
Ministerstvo školství chce také docílit toho, aby se stipendia nezapočítávala do celkového příjmu rodiny, z nějž se odvozují sociální dávky. (čtk)