Studentská komora Rady vysokých škol má výhrady k podobě zákona o sociálních stipendiích. Podle studentů novela vysokoškolského zákona, kterou ve středu schválili poslanci, mimo jiné zachovává věkovou diskriminaci. Na sociální stipendium totiž nebudou mít nárok studenti starší 26 let.


"Mnoho let poukazujeme na diskriminaci studentů podle věku, která nemá rozumný smysl a je v rozporu s celoevropsky přijímaným trendem celoživotního vzdělávání," domnívá se Jiří Nantl, předseda komory, která zastupuje přes 200.000 vysokoškoláků.


V novele zákona, která počítá s tím, že by studenti z chudších rodin měli od začátku příštího roku dostávat podporu, také prý chybí požadavek, aby byl nárok na sociální stipendium vázán na řádný průběh studia. Získání nově zavedeného stipendia je totiž podle studentů omezeno pouze věkem, nikoli dobou studia. V některých případech by tak mohli státní podporu ve výši 1600 korun měsíčně získat i takzvaní věční studenti, uvádí komora.


Vysokoškolákům se také nelíbí, že nový zákon přímo stanoví podmínky nároku na stipendium. "Pokud má být stipendium poskytováno vysokými školami, bylo by lepší ponechat určení kritérií na rozhodnutí jejich akademických senátů, kde jsou zastoupeni i studenti," uvedl Nantl. Jestliže jsou podmínky nároku na stipendium stanoveny zákonem, jde podle komory vlastně pouze o navýšení sociálních dávek pro vybrané studenty. "Jako takové by mohlo být efektivněji rozdělováno orgány spadajícími pod ministerstvo práce a sociálních věcí," píše se v prohlášení.


Příspěvek ve výši pravděpodobně 1600 korun měsíčně by mělo podle rozhodnutí sněmovny dostávat zhruba 13.000 studentů. Ze státního rozpočtu by si to vyžádalo zhruba 200 milionů korun za akademický rok. Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun. Výši stipendií má určovat vláda. Předlohu nyní posoudí Senát.