Na zlepšení výuky jazyků chce ministryně školství Petra Buzková příští rok 200 milionů korun. Byla by to část z národního plánu výuky cizích jazyků, o němž má rozhodnout vláda a na který Buzková požaduje do roku 2008 celkem přes šest miliard korun. V debatě Sedmička televize Nova Buzková také připustila, že nakonec na národní plán možná dostane méně, než požaduje.


"To je samozřejmě částka, která (počítá s tím, že) by se využily veškeré návrhy, které jsou v tomto programu. A využily se v co nejširší míře," řekla ministryně školství.


Program je ale podle ní nutné v příštím roce každopádně spustit. Vylíčila několik opatření, která považuje za klíčová a na která by mělo padnout zmíněných 200 milionů korun. Uvedla, že na prvním i druhém stupni by měly být od Nového roku tři dotované jazykové hodiny navíc, více peněz by mělo jít na vzdělávání učitelů a doplnění vzdělání lektorů.


Národní plán výuky cizích jazyků měli ministři posoudit ve středu, projednávání odložili. Buzková v něm navrhuje, aby se už v mateřské školce děti seznámily se základy angličtiny, druhou řeč by se začaly učit nejpozději v osmé třídě základní školy. Škola má žáky seznámit i se slovenštinou, které po rozdělení federace přestává mladá generace rozumět. Počítá se s tím, že by do různých předmětů byly zařazovány krátké intervaly angličtiny. Tento jazyk by se děti podle plánu měly začít učit nejpozději od třetí třídy. Druhý cizí jazyk bude volitelný.


Znalost světových jazyků, zejména angličtiny, vláda považuje za významnou prioritu v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Čechů na evropském trhu práce. Podle průzkumů se více než čtvrtina Čechů starších 15 let domluví jen svou mateřštinou. České děti se nyní na základní škole učí méně cizích jazyků, než je průměr v zemích Evropské unie.