Sněmovna bude na poslední řádné schůzi v tomto roce rozhodovat o růstu nájmů; zatím ale není jasné, o kolik a zda vůbec činže porostou. Dolní komora bude předlohu zákona o nájemném pravděpodobně schvalovat někdy v prosinci, do té doby se politické kluby pokusí najít kompromis. Představy stran se liší, pravice chce rychlejší tempo deregulace než levicoví poslanci. Téma rozděluje i vládní koalici.


Vláda: Deset procent příštích šest let
Vládní návrh počítá s růstem činží od října 2006. V průměru by se měly zvyšovat o 9,3 procenta po dobu šesti let. Podle majitelů domů je návrh v rozporu s nálezy Ústavního soudu, který již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí vlastníkům bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Nájmy by proto podle majitelů měly stoupnout okamžitě tak, aby jim náklady plně pokryly.


Sdružení nájemníků: Růst je příliš vysoký
Naopak pražská organizace Sdružení nájemníků soudí, že navržený růst nájmů v Praze, zejména v centrálních částech, je příliš vysoký a bude těžko sociálně průchodný. Předsedou Sdružení nájemníků je poslanec vládní ČSSD Stanislav Křeček.


Na tom, zda a jak rychle deregulovat nájmy, se politici nejsou schopni shodnout roky. Levicoví poslanci se obávají toho, že při výraznější deregulaci by řada lidí hlavně v Praze nemohla dál svůj byt platit. Podle pravice mají zase lidé v bytech s regulovanými nájmy neoprávněnou výhodu. Regulované činže navíc podle nich tlačí ty tržní do takové výše, že třeba mladé rodiny bez vlastního bytu si žádný pronajmout nemohou.


Předpis chybí od roku 2002
Koalice se přesto loni v březnu pokusila ve sněmovně prosadit kompromisní znění zákona, nakonec ale její snaha zkrachovala, a to i kvůli nejednotnosti vládního tábora. Česká republika tedy od listopadu 2002 nemá právní předpis, který by růst regulovaných činží upravoval. Někteří majitelé domů kvůli regulaci začali podávat stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odhadují, že v případě úspěchu by stát žalovali o desítky miliard. Ke stížnosti se připojilo i několik senátorů.


Nejvyšší nárůst činží mohou podle vládního návrhu očekávat nájemci v Praze 1, kde by nájmy měly do roku 2012 stoupnout v průměru až téměř o 18 procent za rok. Za byt o rozloze 68 metrů čtverečních I. a II. kategorie by nájem stoupl ze současných 2520 korun přibližně na 6730 korun. V obci s méně než 2000 obyvateli na Vysočině a ve Zlínském kraji by ale nájmy neměly růst vůbec.


Místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) věří, že sněmovna schválí zákon již na této schůzi a tentokrát k nějakému kompromisu dospěje. "Určitě o to budeme usilovat," prohlásil Kvapil.
V České republice se regulované nájemné vztahuje zhruba na tři čtvrtě milionu bytů. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím.