Eutanazie? Zatím jen první krok

Pokud kdokoli usmrtí ze soucitu nevyléčitelně nemocnou osobu na její žádost, spáchá trestný čin. Nebude ovšem vrahem a soud jej ani nemusí poslat do vězení.
Průlomový paragraf schválili včera poslanci společně v návrhu nového trestního zákoníku. Poprvé v historii definuje kromě vraždy i zvláštní trestný čin, takzvané usmrcení na žádost.
Horní hranici trestu v tomto případě pak stanoví na šest let vězení, tedy podstatně nižší než u vraždy. O spodní hranici paragraf nic neříká.
"V tomto případě pachatel může dostat trest, který se limitně blíží nule, soudce může upustit od jeho potrestání nebo se podmíněně odloží uložení trestu," říká Libor Vávra, bývalý prezident Soudcovské unie a specialista na trestní právo. "Variant je nakonec celá řada. Ale ty by přicházely v úvahu i při jiné právní úpravě. Vždy totiž bude záležet na posouzení společenské nebezpečnosti činu," dodává Vávra.
Naopak u vraždy nový trestní zákoník sazby zpřísňuje. Dosud platná úprava stanovovala základní sazbu na deset až patnáct let. V budoucnu by vrah mohl dostat deset až osmnáct let, zvyšuje se i horní hranice u výjimečného trestu, a to na dvacet let. Stejně jako nyní může soud za zvlášť brutální zločiny poslat do vězení na doživotí.

Na cestě k eutanazii?

Jednotně se proti nové úpravě umožňující usmrcení ze soucitu postavili při hlasování jen poslanci za KDU-ČSL a US-DEU.
Podle jejich názoru totiž legalizuje eutanazii. Nebo jde alespoň o první krok na cestě k ní. Je to psychologické prolomení etické a morální hranice, tvrdí lidovečtí poslanci shodně.
Návrh vypustit usmrcení na žádost nakonec o třináct hlasů neprošel, přestože jej podpořil i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU).
Ostatní kluby hlasovaly roztříštěně, největší podíl na výsledku měli zřejmě sociální demokraté. Jen patnáct nich podpořilo vyřazení paragrafu z nového zákona. Z klubu ODS bylo pro vypuštění sedmnáct poslanců.
Stejně tak ale sněmovnou neprošel jiný návrh sociálně demokratického poslance Miloše Melčáka, který navrhoval snížit trest dokonce jen na tři roky.
Zejména křesťanští demokraté jsou přesvědčeni, že paragraf bude možné zneužívat.
"Kdokoli bude moci udusit druhého polštářem, a pokud bude mít svědky a papír, že si to dotyčný přál, odejde bez trestu," říká rozhořčeně poslanec Josef Janeček.
Podle soudce Vávry je povolení i nepovolení eutanazie politickým rozhodnutím. "Ano, dotýkáme se tu etiky, ale etickému posuzování jsou soudci vystaveni u mnoha jiných případů, třeba v rodinách. Tam, kde zkrátka nejde o klasický případ profesionální pachatel versus náhodná oběť."
Zastáncem toho, aby eutanazie jako "dobrá smrt" byla nějak upravena i v Česku, je například známý chirurg Pavel Pafko. Podle něj je největší hodnotou svobodné rozhodnutí každého. Při předložení návrhu nového trestního zákona ale nesouhlasil právě s úpravou usmrcení ze soucitu. "Pocity a city jsou vždy subjektivní," řekl například v roce 2004 v rozhlasovém Radioforu.

Nizozemská zkušenost

Česká úprava se ovšem přes svůj průlomový význam zásadně liší od aktivní eutanazie, kterou legalizovaly z evropských zemí zatím pouze Nizozemsko, Belgie a Švýcarsko.
V Nizozemsku může lékař podat nevyléčitelně nemocnému a trpícímu pacientu na jeho vědomou žádost lék, který jej usmrtí. Celá procedura je přísně upravena zákonem a podléhá dohledu odborné komise.
V loňském roce bylo v Nizozemsku 1886 případů eutanazie, o rok dříve 1815. Vyplývá to z dubnové zprávy tamního ministerstva zdravotnictví.

Eutanazie ve světě

Legální
Tzv. aktivní eutanazie, např. podání léku způsobujícího smrt nevyléčitelně nemocnému člověku.
Nizozemsko (od 2001)
Belgie (od 2002)
Švýcarsko
Jiné úpravy
Německo tzv. pasívní eutanazie, tedy zastavení péče prodlužující život, pokud o to pacient požádá.
USA a Velká Británie o možnost odpojit trpícího člověka od přístrojů vedou v jednotlivých případech soudní spory. Nejznámějším takovým případem ze začátku letošního roku je případ Terry Schiavové, patnáct let upoutané na lůžko s nenávratně poškozeným mozkem.
V Německu a Rakousku či Itálii je eutanazie trestným činem, sazby jsou však mírnější než u vraždy. Například v Itálii loni odsoudili ženu, která pomohla na smrt své nevyléčitelně nemocné matce, jen k podmínečnému trestu.
Zdroj: ČTK