Zpět do Německa se v neděli večer přes česko-německý hraniční přechod Cínovec vrátil jeden kamion s ilegálním odpadem.

V Dubí na Teplicku stály celkem čtyři kamiony, které objevili severočeští celníci počátkem ledna v areálu velkokapacitního kravína v Libčevsi na Lounsku.

"Zbylé tři se vrátí, až budou vyřízeny všechny formality na příslušném německém úřadu," řekl mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.

Dopravce poslal do Dubí řidiče, který musel celníkům zaplatit poplatek 5000 korun za střežení nákladu. Nejedlý očekává, že zbylé kamiony se vrátí do Německa koncem února, nebo na začátku března.

Původcem odpadu byla podle ministerstva životního prostředí německá společnost v Halle. Proto ministerstvo odeslalo tamnímu příslušnému úřadu žádost, aby zajistil vrácení odpadu do Německa.

Německé úřady v Halle začaly kvůli ilegálnímu vývozu odpadů do Česka vyšetřovat německou společnost Dux. Firma z Halle figuruje v dovozních prohlášeních, jimiž se v Česku prokazovali řidiči, kteří přiváželi komunální odpad deklarovaný jako plasty. Právníci společnosti tvrzení odmítají.

Počátkem ledna kontrolovali celníci ve spolupráci s pracovníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) kamiony s odpadem přijíždějící do zemědělského areálu v Libčevsi na Lounsku.

Řidiči se prokazovali průvodními doklady, podle nichž přivezli plasty. Jejich náklad pocházející Německa ale plasty netvořily. Čtyři tyto kamiony i s nákladem odpadů po kontrole putovaly na střežené místo do Dubí.

Kromě toho kontrola odhalila i velké množství odpadu složeného už v silážních jámách a ve skladovacích prostorách.
Na severu Čech již ČIŽP podobný případ řešila na Liberecku.

Dvěma českým firmám ze Šluknova a z Frýdlantu, které ve třech obcích skladovaly obrovské množství odpadu dovezeného z Německa, udělila pokuty 300.000 a 250.000 korun a nařídila skládky odstranit.

Na dovozu odpadu z Německa lze podle některých ekologů vydělat nemalé peníze. Likvidace odpadu v Německu je značně drahá.