Armáda chystá domy a hospic pro veterány

Vojenským veteránům, kteří nyní často dožívají své životy ve velmi nedůstojných podmínkách, svitla naděje na zlepšení. Armáda chce v příštích letech postavit po celém Česku deset nových pečovatelských domů, za rok má navíc vzniknout první speciální zařízení s lékařskou péčí, takzvaný hospic.
Na velitelském shromáždění na Ministerstvu obrany to včera slíbil ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU).
Smutný osud řady veteránů nejlépe charakterizuje příběh legendárního výsadkáře z druhé světové války, devadesátiletého Rudolfa Pernického, kterému prezident minulý týden propůjčil nejvyšší státní vyznamenání.
Generál se bude muset vystěhovat z armádního pečovatelského domu v pražských Střešovicích. Zařízení totiž není schopno na jeho zhoršující se zdraví dohlížet. Pernický nedávno prodělal těžkou operaci a zatím zůstává ležet v Ústřední vojenské nemocnici.
Také další bývalí vojáci musí čekat, až se uvolní místo v "civilním" hospicu. Armáda se snaží jejich přijetí urychlit tím, že hospicům na každého veterána přispívá zhruba deseti tisíci korunami.
Armáda má nyní jen dva domy pro veterány - kromě zařízení v areálu střešovické vojenské nemocnice vlastní ještě jeden v Karlových Varech.
V Česku nyní žije kolem čtyř a půl tisíce bojovníků z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje nad osmdesáti lety. Na armádní péči bude mít nárok i zhruba sedm tisíc vojáků z novodobých mírových misí. (čtk)