Novelu vysokoškolského zákona, která mimo jiné zavádí stipendia pro chudší studenty, vrátili senátoři sněmovně. Se záměrem horní komora souhlasí, k novele však senátoři doplnili řadu drobných změn, které mají předpis ještě vylepšit. Týkají se zejména části zákona, která upravuje hospodaření škol, a způsobu nakládání s vysokoškolskými doklady, jako jsou indexy či diplomy.


V krátké rozpravě padl ještě návrh, aby stipendium dostávaly studentky pečující o děti i o prázdninách, to však senátoři neschválili.


Novela měla vstoupit v platnost od ledna 2006, což už není kvůli jednacím lhůtám možné. Senátoři proto navrhli, aby nová pravidla začala platit prvním dnem měsíce následujícího po vyhlášení zákona.


Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun. Výši stipendií má určovat vláda. Ministerstvo školství zatím počítá s 1600 korunami. Ze státního rozpočtu by si to vyžádalo zhruba 200 milionů korun za rok. Příspěvek by mělo dostávat zhruba 13.000 studentů.


Spoluautorka novely, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová senátorům připomenula, že sociální stipendia obsahuje i nynější zákon. Dosud na něj ale chudí studenti nemají právní nárok, protože veřejné vysoké školy nemají dost peněz. Do příjmů, které by měly rozhodovat o tom, zda má rodina nárok na státní sociální dávky, se nebudou počítat příspěvky studentovi na koleje, menzy či zahraniční stáže. Senátorům Šojdrová poděkovala za spolupráci, souhlasila i s úpravami předpisu, jak je navrhl senátní výbor pro vzdělávání.


Součástí novely jsou také nová pravidla pro hospodaření vysokých škol. Podle senátora Václava Roubíčka umožní školám lépe hospodařit, plánovat akce na několik let dopředu a umožní akademikům školu vést směrem, kudy si sami zvolí. Novela má také zvýšit částku, kterou si školy mohou odečíst ze základu daně. Navíc by mohly nevyčerpaný příspěvek státu na činnost převádět do dalšího roku, což zatím nelze.


Další změnou, kterou novela zavede, je prodloužení volebního období rektorů a děkanů z nynějších tří let na čtyři roky. Úřad by mohli zastávat maximálně dvě funkční období po sobě. Nový zákon dá rektorům také vyšší pravomoci, což podle Šojdrové nelibě nesou zástupci studentů v akademických senátech. I tato změna by ale měla posílit integritu vysokých škol, soudí poslankyně.


Novelu už dříve ocenil vicepremiér Martin Jahn. "Sociální stipendia přispějí ke snížení nezaměstnanosti. Povedou k větší vzdělanosti národa a většímu uplatnění lidí na trhu práce," uvedl Jahn. Očekává, že tyto příspěvky zvýší zájem o vysoké školy a umožní studium i dalším tisícovkám mladých lidí ze sociálně slabších poměrů.