V České republice by měly podle předsedy vlády Jiřího Paroubka vzniknout v následujících letech jedna až dvě mezinárodní univerzity. Jejich zřízení se má stát součástí programu, který bude schvalovat sobotní konference ČSSD. Paroubek dnes tento záměr prezentoval na zasedání České konference rektorů v Brně. Rektorům se ale zřizování nových vysokých škol nezamlouvá.


Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala v diskusi upozornil na to, že počet vysokých škol v Česku je poměrně vysoký a mnohé již na mezinárodní úrovni spolupracují. V případě univerzit hraje velkou roli jejich tradice, a není proto rozumné zakládat je na zelné louce, míní někteří rektoři.


Podle premiéra by nemuselo jít nutně o zřízení zcela nových univerzit. "Jde o to posílit prvky v činnosti stávajících škol, které už spolupracují na mezinárodní úrovni, a dotáhnout to do konce tak, aby se z nich staly mezinárodní univerzity," upřesnil Paroubek. Na mezinárodních vysokých školách počítá s větším zapojením zahraničních profesorů i studentů. "Jedno i druhé nám chybí," míní premiér.


S rektory se Paroubek shodl na tom, že vysoké školy, vědu a výzkum trápí značná roztříštěnost systému financování. Peníze nyní získávají z 19 různých míst. Přesto se premiér nedomnívá, že by mělo být zřízeno zvláštní ministerstvo pro vysoké školy, vědu a výzkum. Lepší řešení vidí ve vytvoření agentury, která by spolupracovala s akademií věd a dalšími institucemi a byla schopna pružněji reagovat.


Potřeba zastřešující instituce pro získávání financí bude ještě naléhavější kvůli možnosti čerpání prostředků z Evropské unie. Podle Paroubka by mohla věda a výzkum v ČR ročně získat z Evropské unie v plánovacím období 2007 až 2013 až deset miliard korun.