Radek Honzák
Petr Sehnoutka
Skoro dvě třetiny Čechů o sobě tvrdí, že si dokážou popovídat i v jiném jazyce než v češtině. Dva cizí jazyky zároveň pak ovládá necelá třetina obyvatel Česka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Eurobarometer, který byl včera zveřejněn v Bruselu.

Podle průzkumu se v celé Evropské unii, kde se používá na 80 jazyků, úroveň znalosti cizích řečí pomalu zlepšuje. Alespoň jedním cizím jazykem se domluví 56 procent Evropanů, přičemž v roce 2001 to bylo jen 47 procent.

"Situace se mírně zlepšuje, což je slibné," prohlásil včera Frédéric Vincent, mluvčí eurokomisaře pro školství a vícejazyčnost Jána Fige3/4a. Podle něj však Evropská unie jen obtížně plní cíl, který si vůdci tehdejší patnáctky členských států dali v roce 2002 na summitu v Barceloně. Prohlásili tehdy, že každý Evropan by měl být schopen domluvit se dvěma cizími jazyky. To ale nyní zvládne jen 28 procent lidí.

Neznalost jazyků se považuje za jeden z hlavních důvodů, proč v Evropě odchází málo lidí za prací do jiné členské země. Právě to ale v pondělí označila unie při zahájení takzvaného Evropského roku mobility pracovníků za jednu z příčin nedostatečné výkonnosti unijní ekonomiky.

Češi se ve většině ukazatelů Eurobarometru pohybují kolem evropského průměru. Mají ale alespoň snahu své jazykové znalosti zlepšit. V tom jim chce v následujících letech vyjít vstříc vláda, která loni v prosinci schválila celkem pět miliard korun na podporu výuky jazyků. Jedním z bodů programu by měly být i bezplatné kursy cizího jazyka pro dospělé.

Podle průzkumu nyní ovládá 28 procent obyvatel země němčinu, angličtinu méně než čtvrtina. Jinak než česky se nedomluví celých 39 procent obyvatel. Do roka se však chce učit nějakému jazyku celá třetina Čechů.

Co dohánět mají v učení cizích jazyků oproti svým vrstevníkům z unie i české děti. To se má změnit už letos v srpnu. Cizí jazyk, nejčastěji angličtinu, se děti začnou učit o rok dříve, tedy již ve třetí třídě. Oproti současnosti tak budou mít na prvním stupni o tři hodiny týdně více. "Na ministerstvu školství je již připraveno 171 miliónů korun, které jsou určeny především na platy učitelům," říká Karolína Svobodová z tiskového oddělení ministerstva školství.

Na druhou stranu ale čtyři z deseti obyvatel České republiky tvrdí, že k učení jazyků jim chybí motivace. Evropská unie přitom v průzkumu nabízí řešení i pro tyto lidi: Jednou z cest ke zlepšení výuky jazyků je i sledování pořadů v kinech a televizi v původním znění s titulky.

Naprostá většina Čechů - 78 procent - se však na filmy v původním znění s titulky dívat nechce. Větší odpor má titulkované vysílání z celé EU jen v Maďarsku. Naopak radost dělají unii hlavně Seveřané, z nichž je na titulkované pořady zvyklých se dívat přes 90 procent.

060222-04.gif ()