Stát má platit alimenty místo neplatičů

Sociální demokraté, komunisté a někteří lidovci včera prohlasovali zákon o náhradním výživném. Pro neúplné a sociálně slabé rodiny, které nedosahují 1,1násobku životního minima, zákon zajišťuje, že se nemusí obávat neplacení alimentů. Místo dlužníků jim totiž bude výživné vyplácet stát. Ten by pak měl peníze na neplatičích vymáhat. "Věřím, že část peněz stát z dlužníků vymůže," řekla HN Anna Čurdová z ČSSD, která zákon předložila.
Čurdová přiznává, že zákon způsob vymáhání alimentů neupřesňuje. Podle ní je ale nejdůležitější fakt, že zákon pomůže patnácti až dvaceti tisícům dětí, na něž u nás podle statistik z roku 2003 odmítá jeden z rodičů platit
Ostře proti zákonu se postavila většina poslanců ODS. "Vadí nám, že zákon osvobozuje dlužníka od jeho závazků. Přebírá je za něj stát, který to nevymůže," říká Eva Dundáčková z ODS.
Proti se postavila i pravicovější část lidovců. Podle Vlasty Parkanové zákon o výživném až příliš zasahuje do rodinných vztahů. "Chci, aby děti patřily rodičům, a ne státu," řekla HN Parkanová. Navíc podle ní přinese jen další snížení ochoty platit výživné.
Zda norma opravdu začne platit, záleží nyní na Senátu. ODS, která má v Senátu 37 z 81 senátorů, se k ní staví zdrženlivě. "Zákon mě principiálně neuráží. Pokud tam ale není zajištěno, jak peníze z dlužníků dostat, pak to pro nás bude nepřijatelné," řekla senátorka ODS Jana Palečková.