ODS navrhuje zákon, který by studentům usnadnil brigády

Chodit na brigády a přivydělávat si během školy je už dnes v Česku běžné u tří čtvrtin studentů středních a vysokých škol. Potvrdil to výzkum Institutu dětí a mládeže. Podle něj si i třetina studentů hradí část nákladů na školu sama. "Je to i výhodné pro jejich budoucí zaměstnání, praxi," uvedl stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS).
Bartoš je také předkladatelem zákona o brigádách, který má studentům usnadnit podmínky k práci při studiu. Dosud mohli například odpracovat 100 hodin ročně. Pokud limit překročili, zaměstnavatel za ně musel platit zdravotní a sociální pojištění. Podle nového zákona by mohli odpracovat až 100 hodin měsíčně. To by mělo zaměstnavatele více motivovat, aby studentům práci nabídli. Pokud by byl zákon schválen, platit začne od 1. července.
Náklady na studium činí podle zmíněného výzkumu na státních univerzitách 3477 a na soukromých 9792 korun měsíčně. Po odpočtu příspěvku rodiny si student státní školy potřebuje přivydělat až přes čtyři tisíce korun.
Situaci vylepší i nedávno schválená sociální stipendia. Obdrží je zpětně od začátku roku na třináct tisíc studentů z rodin, kde příjem nedosáhne 1,1násobku životního minima. 1600 korun budou studenti mladší 26 let dostávat deset měsíců v roce a státní pokladnu to přijde na 220 miliónů.
"My navrhujeme až 2530 korun," upozornil Bartoš. Podle něj by absolventi měli následně škole splatit studium. "Šlo by o poplatek za služby školy. Procento z platu by odváděl absolvent s nadprůměrnou mzdou," dodal Bartoš.
Pokud se student rozhodne pracovat během studia, většinou vyhledá agenturu, která mu práci zprostředkuje. Podle průzkumu si ale na jejich služby stěžuje téměř 43 procent studentů. Vadí jim jejich přístup, například jejich vysoké marže. "Poté, co se ale změnil zákon, už agentury tolik nepodvádějí a mají licence. Od studentů nepožadují zaplatit za zprostředkování," řekla Pavla Špinarová z Úřadu práce v Praze 3.
Pokud si student chce přivydělat a nehledá zaměstnání přímo související s oborem, jaký studuje, agentury většinou nabízejí brigádu v hypermarketech, nebo administrativě.
"Práce si váží spíše studenti z menších obcí, kde je jí nedostatek," tvrdí Pavla Koplová z agentury Advantage Consulting. Průměrně si může student vydělat kolem 80 korun na hodinu. "Za 150 korun už ale musí umět například dva jazyky." Přivydělat si v období prázdnin i v zahraničí nabízí Student Agency. "Studenti pracují v cestovním ruchu. Průměrně si vydělají za hodinu i 9 dolarů," dodala Alena Moučková ze Student Agency.