Německo povede Merkelová, vliv socialistů ve vládě ale bude velký


/Od naší zpravodajky/
Patový výsledek německých voleb včera nalezl řešení: země míří k velké koalici pravicových stran CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). "CDU obsadí kancléřskou funkci, CDU/CSU a SPD budou mít rovný počet ministrů," řekla předsedkyně křesťanských demokratů Angela Merkelová po včerejší schůzce vedení své strany.
Jednapadesátiletá Merkelová se stane první ženou v čele německé vlády. Její strana, která volby před třemi týdny těsně vyhrála, ale dohodu vykoupila značnými ústupky.
Slabší partner, sociální demokraté odstupujícího kancléře Gerharda Schrödera, dosáhl na některé klíčové resorty: hovoří se mimo jiné o ministerstvech zahraničí, financí a spravedlnosti. Šéfem diplomacie by se měl stát Peter Struck, dosavadní ministr obrany.
Schröderova budoucnost zatím není jasná - podle listu Passauer Neue Presse ve vládě nebude. (Dosluhující kancléř má "v civilu" advokátní kancelář v Hannoveru.)

Ekonomika: Stoiber a SPD

Bavorský premiér a šéf CSU Edmund Stoiber bude téměř jistě ministrem hospodářství. Stoiber už potvrdil, že funkci přijme. Křeslo ministra financí má obsadit Peer Steinbrück z SPD, někdejší premiér Severního Porýní-Vestfálska.
Dosavadní předseda SPD Franz Müntefering je pravděpodobným ministrem práce a sociálních věcí.
Z dosavadních informací o kabinetu například vyplývá, že SPD bude mít velké slovo například při formování rozpočtu.
Soukromí ekonomové zdůrazňují, že pro budoucnost reforem to není dobrá zpráva. Merkelová podle nich zaplatila vysokou cenu.
"Výměnou za kancléřský post museli křesťanští demokraté přistoupit na četné personální kompromisy," míní Andreas Rees, analytik mnichovské společnosti HVB Group. "Je nepravděpodobné, že by reformně smýšlející politici mohli mít v příštím kabinetu významný vliv," dodává.
Rozčarování naznačili i někteří politici z bloku CDU/CSU.
"Všechno, za co jsme tak tvrdě bojovali, najednou vzdáváme ve prospěch levice," citoval list Handelsblatt nespokojeného člena předsednictva, který si nepřál být jmenován, aby nebyl obviněn z neloajality.
Sociální demokraté byli spokojenější. "Z přípravných rozhovorů jsme vyšli celkem dobře," uvedl šéf SPD Franz Müntefering, který se snažil obavy ze zablokování reforem rozptýlit. "Měli bychom pomoci tomu, aby vznikla stabilní vláda, která se chopí výzev této země," prohlásil.

Kdy přijdou dobré zprávy?

Mnozí Němci mu chtějí věřit. Cítí úlevu, že konečně vědí, kdo bude v čele vlády a jaké může být její složení.
Teď je zajímá, jak si vláda poradí s nejnaléhavějším úkolem - nastartovat kulhající ekonomiku a povzbudit vytváření nových pracovních míst.
Míra nezaměstnanosti totiž zůstává dvouciferná, v září se zvýšila o desetinu na 11,7 procenta. Počet nezaměstnaných stoupl na 4,835 miliónu. Tento rok ekonomové čekají, že se růst ekonomiky zpomalí na 0,75 až 1,0 procenta. Nadějné zprávy nabízí jen export - loni dosáhl přebytek německého obchodu rekordního přebytku 156 miliard eur.
Angela Merkelová potvrdila, že boj s nezaměstnaností bude její prioritou. Za další úkol vládního týmu označila obnovu pochroumaných transatlantických vztahů.
Kurs eura v reakci na dohodu zpočátku rostl; když zdroje z politických kruhů sdělily, že SPD obsadí klíčová křesla, opět oslabil. "Ano, dosáhli dohody. Ještě se ale uvidí, jestli bude moci velká koalice fungovat a uskutečnit reformy," řekl agentuře Reuters obchodník Rabobank Lee Ferridge.
"Začíná to velkými fanfárami a sliby spolupráce, nakonec se ale nic neudělá a ekonomický výkon eurozóny bude dál v podstatě stagnovat," netají skepsi hlavní devizový analytik banky HBOS Steven Pearson.
Podrobná koaliční jednání mají začít 17. října. Novou koalici mají všechny zúčastněné strany schválit do 14. listopadu. Parlament by měl Merkelovou potvrdit v polovině listopadu.