Blair slíbil studentům kapesné

Každý rodič ví, jak to funguje: dáte dítěti kapesné za vzorné chování - a když zlobí, přísun peněz se zastaví. Britská vláda to chce zkusit s britskými studenty podobně.
Představuje si, že počínaje rokem 2008 dostane každý student ve věku mezi 13 až 19 lety kreditní kartu s kreditem ve výši 12 liber - více než 600 korun. Pokud se bude chovat přijatelně, tedy navštěvovat řádně školu a účastnit se užitečných aktivit, může mu přibýt každý měsíc dalších 12 liber. Karta bude opatřena fotografií, podle úřadů by ale neměla v žádném případě nahrazovat identifikační průkaz.
Pokud se student zaplete do nepřístojností, jako jsou rvačky, záškoláctví či vandalismus, částka se mu sníží. V případě vážných přečinů až na nulu. Karta nebude platit všude: "Umožní přístup do tanečních kursů, vybraných obchodů či sportovních center," přiblížil plány Blairova kabinetu týdeník Economist. Nejprve bude vyzkoušen pilotní projekt, který proběhne na osmi místech v zemi a přijde na 45 miliónů liber. Na základě výsledků rozhodne vláda o pokračování.
Úřady vycházejí z průzkumů, které prokazují přímou závislost mezi nicneděláním a špatným chováním studentů. Proto sáhla po receptu, který podle ní obratně kombinuje státní intervencionismus s tržními mechanismy.
Bude nápad fungovat? To není zdaleka jisté.

Nadité peněženky

Malí Britové totiž na tom nejsou zdaleka zle. Dvanáct liber pro ně možná nebude až tak velkým lákadlem. Podle studie marketinkové společnosti Datamonitor z počátku letošního roku, která sledovala děti ve věku 10 až 17 let, mají totiž mladí Britové největší příjmy v Evropě. Nejde ani tolik o kapesné jako spíše o peníze, které získají děti na rodičích jako příležitostné odměny.
Malí Britové mají podle studie citované stanicí BBC dvakrát tolik peněz jako jejich vrstevníci v Itálii či ve Španělsku. Do roku 2008 se navíc jejich příjmy nejméně o dalších sto liber zvýší. Vědí, za co je utratit. Nejčastěji za nealkoholické nápoje, jídlo či kosmetiku. Britské dívky například nemají v Evropě konkurenci v užívání pleťových krémů.
Je tedy možné, že odměna 12 liber se bude jevit mnohým jako příliš zanedbatelná.
A potom je tu další riziko. Rodiče znají tu situaci, kdy dítě párkrát za něco odmění - a potomek najednou nabude přesvědčení, že každý jeho příští skutek musí být patřičně odměněn.
Nápad vlády proto není příliš šťastný, zdá se mnoha Britům. Mají obavy, že peněžní motivace studenty utvrdí v představě, že cílem studia jsou jen peníze.

Co nápad přinese

Navíc: kdo bude rozhodovat, které produkty se do schématu vejdou a které ne? Systém se nabízí ke zneužití. Britská média ironicky nabízela, že systém by se mohl vyzkoušet i jinde. Přestanete kouřit? Zde máte kredit! Považovala schéma za příliš velký zásah do svobodného rozhodování každého jedince. Nabízejí Tony Blairovi radu - ať se vláda raději věnuje zlepšení školství, v přitažlivějším pojetí by pak podobné pobídky ztratily na významu.
Také devětatřicetiletý David Cameron, expert na vzdělávání a současně jeden z kandidátů na příštího předsedu konzervativců, považuje nápad za zbytečný a příliš komplikovaný.
"Politika pro mladé lidi musí sledovat jiné cíle," prohlásil. "Především zajistit širokou škálu mimoškolních aktivit, jako je sportování. A potom také velmi kvalitní poradní systém, který poradí studentům, jak naložit s budoucí kariérou."
Blairův kabinet podobné výhrady odmítá. Trvá na tom, že nový model pomůže motivovat studenty a získá úřadům u mladých lidí respekt. Navíc to není jediná pobídka, která se snaží motivovat žáky, dodávají labouristé. Nové iniciativě předcházel nápad, který se snaží udržet na školách starší žáky z chudších rodin. Platí se jim například 50 liber za absolvování dvoutýdenních vzdělávacích kursů.