Evropská unie doporučila preventivní očkování všech občanů běžnými protichřipkovými vakcínami jako opatření, které by pomohlo zvládnout případnou pandemii ptačí chřipky. Oznámily to dnes příslušné orgány EU v Bruselu.

V Turecku byl zjištěn virus ptačí chřipky H5N1, který může být nebezpečný také pro člověka. Oznámila to dnes Evropská komise. Podle komisaře Markose Kyprianua jde o virus velmi podobný původci, který se před několika měsíci objevil v Asii a na Sibiři.

Testy potvrdily výskyt ptačí chřipky v Rumunsku, podle dosavadních informací ale nejde o virus přenosný na člověka. Testy v Bulharsku výskyt ptačí chřipky nepotvrdily, země posiluje kontroly na hranicích a drůbežích farmách, aby předešlo přenosu nákazy.

Evropská unie zakázala dovoz živé drůbeže i veškerých drůbežích produktů z Rumunska. Rozhodnutí Evropské komise tak navazuje na pondělní stejné rozhodnutí týkající se Turecka.


Proti riziku výskytu ptačí chřipky už začala bojovat i česká Státní veterinární správa. Ta zintenzívnila vyšetřování chované drůbeže i volně žijících ptáků. Od počátku roku do konce srpna veterináři provedli 363 vyšetření v chovech, a to s negativním výsledkem.

Uskuteční se také další monitoring, v jehož rámci se počítá od září do března příštího roku s vyšetřením 2250 ptáků z 91 hospodářství. To je prakticky polovina registrovaných chovů. Veterináři také provádějí kontroly a laboratorní vyšetření ptáků, kteří byli dovezeni ze třetích zemí.

Evropská unie nyní plánuje uspořádat speciální schůzku, kde by měl být navrhnuto řešení současné situace.

Preventivní opatření proti ptačí chřipce zpřísnilo i Slovensko. Riziko, že by se tato nemoc dostala do slovenských drůbežích chovů, je ale minimální, řekl novinářům slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon. V zemi i navzdory tomu začíná preventivní očkování lidí, kteří by se mohli dostat do styku s nákazou.


Ptačí chřipka se poprvé objevila koncem roku 2003 u drůbeže v Thajsku. Země byla v té době čtvrtým největším vývozcem drůbeže na světě, kvůli výskytu nákazy ale musela vybít prakticky veškerá hejna.

Jak iHNed informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, ptačí chřipka se přenáší z živých ptáků a tepelně neupraveného masa či nezpracovaného peří. Tepelně zpracované maso je neškodné.

Virus H5N1 usmrtil od konce roku 2003 v Asii šedesát osob. Tito lidé byli nakaženi od drůbeže, nikoli od jiných lidí. Vědci se však obávají, že virus může zmutovat a poté se přenášet z člověka na člověka. V takovém případě nevylučují vznik pandemie.

Evropská komise doporučila, aby obyvatelé členských zemí Evropské unie byli ve větší míře očkováni normálními vakcínami proti chřipce. Experti soudí, že v těle infikovaného člověka by se z lidského chřipkového viru a viru ptačí chřipky mohl vyvinout nový a velmi nebezpečný virový původce.