Rakousko chce prosadit trvalé uzavření svého pracovního trhu pro turecké pracovníky po vstupu Turecka do Evropské unie. V interview pro německý list Die Welt to sdělil rakouský kancléř Wolfgang Schussel.

"Nejsme schopni a ani nemáme vůli otevřít rakouský pracovní trh pro teoreticky milion tureckých pracovníků", sdělil kancléř. Proto se bude snažit prosadit trvalou doložku v turecké přístupové smlouvě, která by stvrzovala uzavření rakouského pracovního trhu pro Turky.

Podle Schussela mělo Rakousko při tvorbě dohody o tureckých přístupových rozhovorech tři základní cíle a všech tří dosáhlo. Patřila mezi jasná podmínka nepřekročení evropské kapacity, vyplývající z Kodaňských kritérií, jasné vyřešení finanční otázky z důvodu toho, že každý vstup nové země do unie stojí určité peníze. Třetí podmínkou bylo společné zahájení tureckých a chorvatských vstupních rozhovorů.

Kancléř upozornil na to, že v závěrečné fázi vyjednávání byl na Rakousko vyvíjen enormní tlak z důvodu toho, že 24 členských zemí se vyslovilo pro plné členství Turecka v EU. Ale celkově je s postojem své země spokojen právě kvůli splnění všech tří daných podmínek.

Schussel není spokojen s výskytem určité "skepse z Evropské unie" ve své zemi. K jejímu odstranění potřebuje EU jasné určení svých problémů a návrhy na jejich vyřešení.

Turecko by bylo první zemí, které by zůstal pracovní trh jedné z členských zemí trvale uzavřen. Desítka nových zemí, která do unie vstoupila v loňském květnu, sice také souhlasila s uzavřením pracovního trhu pro své občany v některých členských zemích, ale toto opatření je pouze dočasné. Jednání o omezení trhů pro Turky teprve přijdou na řadu a budou pravidelně velmi bouřlivá.

Když Turecko dostalo 3.října zelenou pro své vstupní rozhovory s unií, rakouští představitelé upozornili, že jednání budou velmi složitá a plná specifických požadavků.