Sarkozy nařídil vyhostit zatčené

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy trvá na razantním postupu proti pachatelům násilí v ulicích francouzských měst: nařídil úřadům, aby vypověděly ze země všechny cizince, kteří byli odsouzeni za výtržnosti v minulých dvou týdnech. Opatření se týká i osob, které mají povolení k pobytu.
Zatím bylo zatčeno a obviněno ze žhářských útoků asi 120 cizinců.
"Požádal jsem prefekty, aby je bezodkladně vyhostili z našeho území," řekl Sarkozy, který již dříve prosadil vypovídání militantních imámů.
K podobným krokům se nedávno uchýlila Británie, která po červencových teroristických útocích začala vypovídat islámské radikály. Dánská ministryně spravedlnosti Lene Espersenová chce zase doživotně vypovídat delikventy z řad přistěhovalců. Nové opatření následovalo ve Francii pouze den poté, co vláda umožnila místním úřadům vyhlašovat noční zákaz vycházení.
Zákaz vycházení se přesto většině Francouzů jeví jako nezbytný krok. Podle průzkumu deníku Le Parisien jej podporuje 73 procent dotázaných. "Je to užitečný krok," míní Raby Oielati, přistěhovalec afrického původu. "Co mají pohledávat na ulici v noci čtrnáctileté děti?" Prefekti mohou vedle zákazu vycházení sáhnout i k dalším krokům. Třeba povolit domovní prohlídky bez soudního povolení. Uložit domácí vězení. Nebo zakázat v místě pobyt pachatelům násilí.
Mimořádná opatření situaci částečně zklidnila. Ubylo podpálených aut - v noci na včerejšek jich shořelo 617, zadrženo bylo 280 mladých výtržníků.
"Zaznamenali jsme prudké snížení žhářských útoků. Máme důvod se domnívat, že rozum zvítězí," byl optimistický policejní ředitel Michel Gaudin. Francouzské deníky se shodují, že tvrdý postup přinese klid; vypjatou atmosféru ale nezklidní. Krajní opatření podle nich vážným způsobem zachvělo sebedůvěrou Francie.
Otřesena je i autorita některých politiků. Vážným způsobem je otřesena také důvěra v ekonomiku, dramaticky klesá důvěra spotřebitelů. Mnoho lidí se dívá do budoucnosti s rostoucí nedůvěrou.
Zastánce tvrdé linie Sarkozyho v nových průzkumech důvěry předstihl premiér Dominique de Villepin, Sarkozyho pravděpodobný soupeř v prezidentských volbách v roce 2007. Zatím se mu vyplatilo pečlivé balancování mezi podporou ministra vnitra a umírněným postojem.
Podobně jako už minulou noc i včera násilí postihlo ve větší míře spíš venkovské oblasti než okolí Paříže. Na několika místech znovu vzplály domy. V Arrasu na severu shořely dva velké obchody, v Grasse na druhém konci země nakladatelství regionálního deníku Nice-Matin. V Lyonu řádící mládež napadla dva ruské novináře.
Násilnosti už zasáhly i fotbal. V sobotu se má na pařížském stadiónu Stade de France hrát přátelské utkání mezi Francií a Německem. Stadión leží v departementu Seine-Saint-Denis, který patří mezi ty, jež byly násilnostmi zasaženy. Prezident Francouzské fotbalové federace Jean-Pierre Escalettes řekl, že pokud by byl v departementu vyhlášen zákaz nočního vycházení, federace se tomu podřídí. (sla, Reuters, čtk)