Evropská komise zkoumá českou stížnost na Spojené státy, Austrálii, Kanadu, Brazílii a sultanát Brunej, že českým občanům stále znemožňují vstup na své území bez platných víz, ačkoli jejich občané při cestování do ČR víza nepotřebují. Očekává se, že EK odpoví v polovině ledna.

"Česko si stěžuje na nerovnoprávné zacházení některých zemí se státy EU, které by správně měly mít všechny stejné postavení. Komise musí do tří měsíců (od říjnového podání stížnosti) vypracovat dobrozdání a předat ho Radě ministrů EU," sdělil Karel Kovanda, zástupce generálního ředitele pro vnější vztahy v Evropské komisi.

Zatím podle něj není jasné, jak Komise rozhodne. Podání stížnosti však zvyšuje tlak na třetí země, aby se otázkou víz zabývaly, uvedl. Možnost, že by například Spojené státy postupovaly vůči všem členským zemím jednotně však nevidí reálně. Nejprve podle musí být naplněn seznam individuálních kroků pro jednotlivé země.

Komise podle zasvěceného diplomatického zdroje nevěří, že by ČR splnila nedávnou hrozbu ministra zahraničí Cyrila Svobody, vystoupila ze společné vízové politiky a zavedla víza vůči Kanadě.

Podobné problémy jako ČR ovšem mají i další nové země EU. Spojené státy dnes uplatňují vízovou povinnost na občany všech kromě Slovinska, a také na Řeky. Austrálie požaduje od starých zemí EU rychlá "internetová" víza, občany nových členských zemí unie podrobuje ovšem klasické vízové proceduře.

EK bude členské státy informovat o situaci a vyhlídkách na zlepšení. Podle nejmenovaného vnitřního zdroje zdůrazní zájem o to, aby třetí země zacházely se všemi lidmi z EU stejně. "Je však nepravděpodobné, že by šla až po krajní návrh odvetných opatření, tím spíš, že by pro takový postup sotva získala souhlas Rady EU," uvedl.

Typickým odvetným opatřením by teoreticky mohlo být znovuzavedení víz všemi členy EU vůči zemím, které nepraktikují vůči všem 25 plnou reciprocitu.