Marihuanu již okusila více než pětina dospělých obyvatel Evropské unie, 62 milionů, třetina z nich během posledního roku a tři miliony denně či téměř denně. Užívání konopí je podle údajů, které dnes v Bruselu zveřejnilo Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA), je nejrozšířenější v České republice.

Česko se objevuje v popředí evropského žebříčku i u dalších narkotik, jako jsou taneční droga extáze, lysohlávky či metamfetamin (pervitin).

Podle výroční zprávy, sestavené z údajů členských států EU, Norska, Bulharska a Rumunska, je míra užívání konopí mladými dospělými v posledním roce nyní nejvyšší v České republice (22,1 procenta), ve Francii, v Británii a ve Španělsku. Naopak nejnižší je v Řecku, ve Švédsku, v Polsku a v Portugalsku. Česká republika také hlásí nejvyšší odhadovanou míru mezi školní mládeží ve věku 15-16 let: 44 procent. Slovensko na sedmé příčce hlásí 27 procent.

Kokain je populárnější

Unijní agentura varuje především před růstem dovozu a užívání kokainu. Podle odhadu má zkušenost s touto drogou okolo devíti milionů Evropanů. Odhady se blíží číslům z USA, což EMCDDA vede k obavám, že v některých částech Evropy se kokain etabluje jako preferovaná stimulační droga. Rozšíření se však mezi jednotlivými zeměmi výrazně liší, nejvyšší míru hlásí Španělsko a Británie, ale stále oblíbenější je i v Dánsku, Itálii, Maďarsku, Nizozemsku a Rakousku. Podle agentury kokain hraje rozhodující úlohu v asi desetině úmrtí na předávkování.

Zatímco užívání cracku zůstává v Evropě omezené, ve většině zemí EU pokračuje vzestup extáze a amfetaminů. Extázi v EU užívá okolo 2,6 milionu Evropanů. Nejvyšší podíl mezi mladými dospělými v posledním roce hlásí Británie (6,9), Česká republika (5,9), Španělsko (3,8) a Estonsko (3,7 procenta). Evropa také zůstává hlavním střediskem výroby extáze a amfetaminů. Většina amfetaminů zabavených předloni pocházela z Nizozemska, Polska a Belgie.

"Přes růst problémů s metamfetaminem v Africe, Asii, Austrálii, USA a na Novém Zélandu významné užívání této drogy v rámci EU existuje pouze v České republice a na Slovensku," uvádí lisabonská agentura s připomínkou, že v ČR se jedná o místní problém již od 80. let, vedoucí k více než polovině žádostí o léčbu.

Užívání syntetických halucinogenních látek jako LSD zůstává v Evropě na nízké úrovni. Ale mezi školní mládeží je poměrně rozšířeno experimentování s přírodními halucinogeny. Obliba lysohlávek se v České republice, Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Rakousku a Polsku pohybovala na úrovni extáze.

Počet problémových uživatelů drog v rozšířené EU agentura odhaduje na 1,2 až 2,1 milionu, z nichž až 1,3 milionu užívá drogy injekčně. Počty rostou v Dánsku, Rakousku, Finsku, Švédsku a Norsku, zatímco v ČR, Německu, Řecku a Irsku dochází ke stabilizaci nebo poklesu.

Počty nových uživatelů heroinu v celé Evropě obecně poklesly. Osoby podstupující léčbu nyní uvádějí spíše problémy s kokainem (včetně cracku) a konopím nebo s užíváním více drog současně. Předávkování je stále hlavní příčinou úmrtí uživatelů opiátů, ale počty smrtelných případů u mladých lidí nyní klesají. Celkový počet úmrtí souvisejících s drogami v původní "patnáctce" a v Norsku poklesl z 8394 v roce 2001 na 7122 případů v roce 2002.
Situace je odlišná u "nováčků" a kandidátů, kde podstatně vzrostl počet úmrtí u osob mladších 25 let. Na předávkování umírají v nejnižším věku narkomani v Rumunsku (22,4 roku), Estonsku (24 let), Lotyšsku (29 let) a Litvě (29,3 roku). Počet úmrtí z předávkování se stabilizoval v České republice, Lotyšsku, Maďarsku a Bulharsku.

Pochvala substituční léčbě

Agentura ocenila sedminásobný růst substituční léčby v posledním desetiletí; nyní se jí podrobuje na 530.000 lidí. Ale klienti z desítky nových členských států, Bulharska a Rumunska jsou zastoupeni jen jedním procentem. Například léčba buprenorfinem je běžná pouze v ČR.

Od konce 90. let ve většině států roste kriminalita související s drogami; v Estonsku se tento počet zvýšil desetkrát a v Polsku ztrojnásobil. Podle loňského průzkumu 63 procent mladých lidí považuje za snadné opatřit si drogy u svých domovů.


Avšak zatímco do roku 2001 bylo možné většinu nových případů AIDS v EU přičíst injekčnímu užívání drog, nyní největší počet připadá na heterosexuální přenos. Výsledek EMCDDA přičítá především lepšímu přístupu k léčbě (s výjimkou Pobaltí), dalším službám, jakož i poklesu injekčního užívání drog v některých zemích.

Míra infekce HIV mezi injekčními uživateli drog se pohybuje okolo jednoho procenta v ČR i na Slovensku, do pěti procent v Německu, Litvě a Lucembursku. Ale odhady okolo deseti procent a více jsou hlášeny z Estonska, Španělska, Francie, Itálie, Lotyšska, Nizozemska, Polska a Portugalska.

Méně povzbudivé jsou však zprávy o hepatitidě typu B a C, coby nejčastější příčinou nemocí injekčních uživatelů drog v Evropě. Míra infekce v Belgii, Estonsku, Řecku, Itálii, Polsku, Portugalsku a Norsku dosahuje více než 60 procent injekčních uživatelů drog.