Evropská unie zastoupená trojicí svých největších zemí dnes na půdě Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) ve Vídni obnovila jednání s Íránem o jeho jaderném programu, přerušené nedávno pro neochotu Teheránu plně vyhovět požadavkům mezinárodního společenství. Teherán dnes dal v této souvislosti najevo, že trvá na právu obohacovat uran na svém vlastním území.

"Evropská trojka" (Británie, Francie a Německo) chce při diplomatických jednáních s Džavadem Vaidím, členem íránské Rady národní bezpečnosti, stanovit rámec pro další jednání o íránském jaderném programu. Hlavně jde o cyklus obohacování uranu, na němž Írán trvá, přičemž tvrdí, že tento proces je určen k výrobě paliva pro svou dokončovanou jadernou elektrárnu. Západ má ale obavy z jeho zneužití pro výrobu atomových zbraní.

Obohacování uranu je totiž pro oba účely stejný proces a je tím snadno zneužitelný. EU proto již v minulosti navrhovala Teheránu různé formy, jak podezřením zabránit, a to počínaje dodávkami hotového paliva do Íránu až po obohacování uranu íránskými odborníky, ale v závodě na území Ruska jako "neutrálního" zprostředkovatele. Moskva by tak ručila, že proces nebude zneužit. Írán ale všechny takové možnosti odmítá.

Také dnes Teherán svůj odmítavý postoj k těmto návrhům znovu potvrdil. "Je normální, že pokud mluvíme o obohacování uranu pro výrobu jaderného paliva, vyžaduje to uskutečňovat obohacovací proces a cyklickou obnovu palivových tyčí na našem vlastním území," řekl podle agentury AFP šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí.
Obtížnost zahajovaného jednání potvrzuje i evropská strana. "Rozhovory nebudou nijak snadné," řekl AFP nejmenovaný evropský diplomat ve Vídni. Šance, že se Teherán vzdá obohacování, jsou podle něj malé. "Je třeba být realisty a rozlišovat mezi tím, co je žádoucí, a tím, co je možné," dodal.