Špidla vyzve "starou" EU, aby pustila lidi z východu za prací

/Od našeho zpravodaje/
Dvanáct starých členů Evropské unie čelí stále většímu tlaku, aby se otevřeli pracovníkům z postkomunistických zemí.
Ve středu se k němu přidá i Evropská komise. V ten den zveřejní eurokomisař Vladimír Špidla svou zprávu, v níž na základě statistik dokazuje, že uzavření hranic nemá ekonomický smysl a jen posiluje černou ekonomiku. Podle Špidly se obavy z přílivu pracovníků z nových zemí EU a růstu nezaměstnanosti nepotvrzují.
Do kampaně za otevření hranic se o víkendu zapojili i představitelé českého, slovenského, polského a maďarského parlamentu. Ti ze schůzky v Praze vyzvali staré členské země, aby uvolnily své pracovní trhy.
Po stejném kroku volají i evropští zaměstnavatelé i odbory.
Své pracovní trhy před dvěma lety uzavřely všechny země evropské patnáctky vyjma Británie, Irska a Švédska. Ostatní se letos musí rozhodnout, zda se pracovníkům z osmi postkomunistických zemí uzavřou na další tři roky.
Špidla minulý týden v Bratislavě řekl, že volný pohyb pracovníků od května umožní tři nebo čtyři další země. Odmítl je jmenovat. V Bruselu se očekává, že by jimi měly být Finsko, Španělsko a Portugalsko.
Naopak Německo a Rakousko už prohlásily, že v omezeních budou pokračovat. Koaliční dohoda nové německé vlády dokonce obsahuje závazek uzavření hranic až do roku 2011.
V zemích, které trhy neuvolní, by tak mohlo docházet k absurdním situacím. Například Keňan po pěti letech života v Německu získává právo na legální práci, zatímco Čech, člověk z členského státu Evropské unie, po stejné době nikoli.