Jen necelá dvě procenta Evropanů jsou nyní usazena a pracují v jiné zemi EU. Tento hubený podíl se za posledních 30 let prakticky nezměnil. Jistý rozdíl tu však přece jen je: dříve za výdělkem putovali hlavně sezonní dělníci, teď především vysoce kvalifikované kádry.

Potíž s nízkou mobilitou pracovních sil se projevuje i v rámci vnitrostátních hranic členských zemí. Z rodných končin dojíždí do zaměstnání asi třetina Evropanů, dobrých 70 procent chce v nejbližší době každopádně zůstat doma. Průměrný Evropan změní zaměstnání čtyřikrát za život; Dán, Brit či Švéd skoro šestkrát, zatímco Ital, Malťan, Portugalec, Rakušan, Slovinec či Slovák ještě méně.

Zatímco průměrný Američan mění práci každých 6,5 roku, Evropan setrvává v jednom místě 10,6 roku. Ovšem Američan na cestě z New Yorku po San Francisco nenarazí na takové jazykové či úřední bariéry, jako průměrný Evropan od Rigy po Lisabon.

EK proto již delší čas naléhá jak na zlepšení výuky jazyků, tak na celoživotní vzdělávání, usnadňující změnu kvalifikace. A také slibuje, že si více vezme na mušku přenositelnost penzí a dalších sociálních jistot. Nelze přeci rozpohybovat samého pracovníka bez přihlédnutí k ochotě jeho rodiny změnit bydliště. Problémy s bydlením leckde patří k hlavním vnitrostátním brzdám pohybu pracovních sil.

Receptem na změny se má stát zaklínadlo "flexicurity", tedy propojení pružnosti pracovního trhu se sociální ochranou samého pracovníka.

Pohyb za prací na delší vzdálenost považuje podle zářijového průzkumu Eurobarometr za dobrou věc 46 procent dotázaných v EU. Ale rozmezí souhlasu sahá od téměř sedmi z deseti dotázaných Irů po skoro jen dva z deseti Kypřanů.

Žebříčku překážek vévodí potíže s dorozuměním, s hledáním práce, přizpůsobením se nové kultuře, nalezením vhodného bydlení, obavy z přerušení kontaktu s příbuznými a přáteli či ztráty výhod v péči o děti a ve stáří. Lákají naopak vyšší příjmy a lepší pracovní podmínky, chuť poznat nové prostředí i klima.

EK míní podpořit "rok mobility" i sumou deset milionů eur na uspořádání stovek různých akcí, včetně "pracovních trhů" v sedmdesátce měst v EU.

Více informací získáte na:
2006 European Year for Workers’ Mobility

http://europa.eu.int/comm/employment_social/workersmobility2006/index_en.htm 
EURES - The European Job Mobility Portal

http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=en