Britské školy prověří minulost vychovatelů

Britská vláda chce od příštího roku zavést přísná pravidla, která budou chránit školy před zaměstnáváním možných sexuálních deviantů. Podle nového návrhu budou školy povinny důkladně prověřit každého zájemce o práci učitele či vychovatele.
Pokud tak neučiní, budou ředitelé škol obviněni ze spáchání trestného činu. Bude jim hrozit pokuta až pět tisíc liber.
V nejvážnějších případech, kdy vedení školy zaměstná vychovatele, u kterého je prokazatelně obeznámeno s jeho kriminální minulostí, bude ale hrozit trest až pět let vězení.
Ministryně školství Ruth Kellyová oznámila nové kroky jen krátce poté, co jejím postavením významně otřáslo znepokojivé zjištění: na britských školách pracovalo nejméně deset osob v minulosti trestaných za sexuální delikty.
List Observer nedávno informoval, že například učitel tělocviku Paul Reeve figuroval na policejním seznamu podezřelých deviantů, kteří si prohlížejí internetové stránky s dětskou pornografií.
Zaměstnavatelé budou mít podle nových pravidel přístup do databáze, která bude uvádět jména trestaných osob. Bližší informace rovněž získají rodiče, kteří hledají pečovatele do domácnosti. Osoby, jejichž jména se ocitnou na seznamu, se budou moci proti zveřejnění svého jména odvolat.
"Návrh zohledňuje požadavky 21. století na ochranu lehce zranitelných dětí," citovala agentura Reuters ministryni Ruth Kellyovou. Zájmy nezletilých se podle ní dostanou zcela do popředí. "Povinností vlády bylo zavést nová pravidla," řekla Kellyová, "povinnost zaměstnavatelů, rodičů i policistů nyní spočívá v tom, že zajistí fungování systému."
Opatření významně ovlivní i provozovatele internetu, zpřísní se dohled nad diskusními fóry i nabídkami zaměstnání. Experti odhadují, že nová pravidla se nějakým způsobem dotknou přibližně osmi miliónů osob.
Mary Marshová, která stojí v čele dětské charitativní společnosti NSPCC, opatření uvítala, jakkoli některé výhrady podle ní zůstávají. "Zaměstnavatelé musí učinit víc, než se jen spolehnout na nový systém," upozornila. "Mnozí devianti přeci zůstávají skryti policejní evidenci," řekla stanici BBC.
Mnozí britští učitelé naopak žádají ujištění, že nová pravidla neposkytnou prostor pro falešná obvinění.
(sla)