Bývalý ministr obrany a také někdejší člen prezidia Fondu národního majetku (FNM) Karel Kühnl tvrdí, že neví o žádné korupci, která by provázela privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. V Praze v této věci vypovídal před polskými prokurátory vyšetřujícími okolnosti prodeje Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen.


Bývalý ministr obrany a také někdejší člen prezidia Fondu národního majetku (FNM) Karel Kühnl tvrdí, že neví o žádné korupci provázející privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Po sto minutách výpovědi na policii Kühnl předstoupil před novináře s tím, že výslech byl korektní a vyšetřovatelé se ho ptali především na možnou korupci při privatizaci Unipetrolu. "Zajímá je proces privatizace Unipetrolu a činnost všech institucí, které v tom fungovaly, a také otázky spojené s možnou korupcí," uvedl exministr.


Doplnil, že se policie neptala přímo na úplatky a jejich konkrétní výši, otázky byly spíše obecné. "Týkaly se toho, zda vím, nebo nevím o možnosti, že by někdo byl uplácen anebo byl nabízen úplatek v této souvislosti. Odpověděl jsem s tím, že nevím," konstatoval Kühnl. Dotazy mu prý kladl výlučně český vyšetřovatel.


Polští státní zástupci požádali o výslech 18 lidí. Jsou mezi nimi i bývalí premiéři Stanislav Gross, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Svou výpověď má už za sebou někdejší šéf Paroubkova kabinetu Zdeněk Doležel.


Kühnla chtěli vyšetřovatelé vyslechnout zřejmě právě kvůli jeho působení ve FNM. "Já jsem se účastnil práce poradní komise vlády, která byla ustanovena na meziresortním základě," řekl Kühnl novinářům. Nikdy prý nezaregistroval žádný nátlak na Fond národního majetku při podepisování smluv o privatizaci Unipetrolu. "Nejenom, že jsem nezaznamenal případný úplatek v této věci, ale ani netuším, jaká by byla podstata takové žádosti. Cena, která byla nabídnuta, byla podstatně vyšší než všechny předchozí odhady," uvedl.


Výslechy budou probíhat i v říjnu
Výslechy jsou naplánovány do pátku 22. září a od 9. do 13. října. Pozvání už obdržel například někdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Pozvání k výslechu dostanou i další politici. Kromě sociálnědemokratických premiérů Špidly, Grosse a Paroubka chtějí policisté vyslechnout rovněž současného předsedu vlády a šéfa ODS Mirka Topolánka. Předvolán bude i poslanec ČSSD Josef Hojdar a bývalí ministři práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, průmyslu Milan Urban a financí Bohuslav Sobotka.


Polští vyšetřovatelé se o privatizaci Unipetrolu začali zajímat v souvislosti s podezřením na korupci a škodu, která mohla být způsobena firmě PKN Orlen. Někdejší manažer Orlenu Krzysztof Kluzek totiž tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel o úplatcích 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun).


O prodej Unipetrolu se zajímaly také vyšetřovací komise českého i polského parlamentu. Zatímco ta česká nezjistila žádná pochybení, podle polských poslanců mohla vláda za Unipetrol dostat v přepočtu až o pět miliard více, než nabídl Orlen. Zájemce se však nedostal do užšího kola výběrového řízení.


O Unipetrol zpočátku vyjádřilo předběžný zájem šest firem, do užšího výběru se dostaly tři: PKN Orlen, maďarský MOL a britsko-nizozemský koncern Royal Dutch/Shell. Závaznou nabídku podal jen PKN Orlen.