BRNO 24. května (frn-iHNed, ČTK) - Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) dnes pohrozil demisí. Úřad opustí, pokud ve vládní koalici neprosadí zvýšení důchodů a rodinných dávek na příští rok. "Znamenalo by to snížení životní úrovně a v takové vládě bych nemohl setrvat," řekl dnes novinářům ministr.


Valorizace důchodů a životních dávek pro rodiny s dětmi se už podle ministra připravuje. Důchody by se podle koaliční dohody měly zvýšit o 500 až 600 korun, navýšit se mají i dávky pro rodiny s dětmi.


Zatímco vloni vláda podle Škromacha provedla řadu nepopulárních opatření, aby stabilizovala státní finance, měla by nyní přijmout návrhy ke zlepšení situace sociálně slabších skupin. Věří, že u koaliční KDU-ČSL a US-DEU, kteří v poslední době přichází s takzvanými prorodinnými opatřeními, nalezne podporu. "Koaliční partneři by proto měli i činy dokázat, že to myslí vážně, že chtějí podpořit rodiny s dětmi a dohody o důchodech," prohlásil ministr.


Základ důchodů se má plošně zvýšit o 100 až 200 korun, dorovnat se mají i staré a nové důchody, vysvětlil ministr. Škromach chce pomoci i rodinám se středními příjmy. Tyto rodiny podle ministra nemají nárok na sociální dávky a stále více na ně dopadají zvyšující se výdaje domácností. Jediným příjmem těchto rodin jsou dětské přídavky, které chce proto ministr zvýšit.


Větší štědrost státu by státní kasu zatížilo asi 13 až 14 miliardami korun, uvedl Škromach. Peníze se podle něj na tento krok najdou, neboť příjmy státní rozpočtu rostou.


Reakce koaličních partnerů: Je to nátlak


Lidovci a unionisté soudí, že na požadované zvýšení dávek nemá stát peníze. Hrozit rezignací nic nevyřeší, míní. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal považuje Škromachovo vyjádření za nepřípadnou metodu nátlaku. Výhružku spojuje i s kandidaturou ministra do Senátu. Kasal soudí, že koalice má zájem zachovat životní úroveň důchodců a rodin s dětmi, musí ale vycházet ze stavu státní pokladny.


"Další navyšování dávek je závislé na zvyšování příjmů do státního rozpočtu, tedy na zvyšování výkonu české ekonomiky," řekl dnes Kasal. Valorizace důchodů je podle něj daná zákonem, na další zvyšování, než jaké stanoví zákon, ale stát nemá peníze.


Vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš míní, že otázku sociálních dávek je třeba řešit s chladnou hlavou, při vědomí neutěšeného stavu veřejných financí. "Pohrůžka odstoupením není na místě," řekl ČTK. Hlavní slovo při diskusi o zvyšování penzí a rodinných dávek podle něj musí mít ministr financí.


"Valorizace důchodů bude zachována tak, jak požaduje zákon. To, co požaduje ministr Škromach, je ale vyšší," upřesnil Mareš.


Premiér Vladimír Špidla nechtěl na Škromachovu hrozbu demisí reagovat, protože jeho přesný výrok neznal. "Jsou prostě určité dohody v rámci reformy veřejných financí, a ty se dodrží," dodal předseda vlády a ČSSD bez bližších podrobností.


Starobní důchody za posledních deset let stouply 2,3krát, rostly však pomaleji než průměrné platy, které za stejnou dobu stouply 2,8krát. Průměrný starobní důchod v Česku byl ke konci loňského roku 7062 korun. Roste i počet vyplácených starobních důchodů, lidé se totiž dožívají vyššího věku. Zatímco v roce 1993 bylo v zemi přes 1,8 milionu důchodců, loni jich bylo více než 1,9 milionu.


Pohrůžku rezignací používají politici, když chtějí zviditelnit nějaký problém svého resortu a snáze jej prosadit. Například Mareš hrozil demisí kvůli sníženým výdajům na vědu, Součková ještě jako ministryně svázala svůj osud s prosazením koncepce reformy zdravotnictví. I premiér Špidla hodlal odstoupit, kdyby kabinet neprosadil reformu veřejných financí.