Bude se proti rakovině očkovat?



V pokoji nemocných sedí jeden pacient u stolu a zabývá se svým notebookem, druzí dva na posteli si povídají. Když vejde docent Hájek v rozhaleném bílém plášti, doprovázený novinářem, vesele odpovídají na otázky. "Je to tady fajn, klidně si nás můžete vyfotit," říká jeden z mužů. Pak se s úsměvem všichni rozloučí. Člověk by čekal spíš posmutnělou atmosféru odpovídající nemocem, které se tu léčí.
"Když nemusíme, nejsme příliš formální. Psychice nemocných toto chování pomáhá víc," poznamenává Roman Hájek.

Zatím malá účinnost

Protinádorové vakcíny se ve světě zkoušejí již více než deset let. Jejich očekávanou výhodou je nepatrná nebezpečnost pro organismus. Pacient stejně jako při očkování cítí jen malou bolest. Okolí vpichu na kůži možná trochu zarudne, někdy se pacientovi mírně zvýší teplota. Žádné jiné vedlejší účinky však nejsou.
Má to však zatím velký háček.
"Naše generace vakcín zabírá nejvíce v deseti procentech případů a nevede k vyléčení, může jen potíže zmírnit. U jiných nádorů je to podobné, byť je účinnost i vyšší. Všichni ale doufáme, že vakcíny jednou doplní současné postupy o jednoduchou léčbu bez vážnějších vedlejších účinků," vysvětluje docent Roman Hájek z Oddělení klinické hematologie a Interní hematoonkologické kliniky v brněnské fakultní nemocnici. "Když má například pacient v těle ještě kousek nádoru a další chemoterapii ze zdravotních důvodů již nezvládne, očkujeme vakcínu, abychom chorobu dál potlačili."

Studie pro dvanáct nemocných

Vakcínu, která byla v Brně vyzkoumána, schválil již před rokem Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Znamená to, že onkologové její účinnost teď ověřují u nemocných s mnohočetným myelomem, což je typ nádoru krvetvorné tkáně srovnatelný s leukémií. Studie je pro dvanáct nemocných. Nikdo z nich se po aplikaci vakcín dosud nevyléčil, ale nikdo také netrpěl nežádoucími vedlejšími účinky. Látka tedy nezpůsobila nebezpečí pro organismus, ale v některých případech zmírnila potíže. Na detailnější závěry je však stále příliš brzy," upozorňuje docent Hájek.
Koncem května podstoupili v Brně protinádorovou vakcinaci další čtyři onkologičtí pacienti, tentokrát děti. Lékaři vyzkoušeli dvě tuzemské vakcíny týmu docenta Hájka a další dvě ze zahraničí. První výsledky vakcinace budou známy za několik měsíců. Brněnské pracoviště tak má další primát. Stalo se prvním v České republice, kde se začalo s protinádorovým očkováním u dětí.

Inspirace z USA

Jak se vlastně stalo, že lékaři v Brně zkoumají protinádorové vakcíny?
"V devadesátých letech jsem byl třikrát v USA. V univerzitním prostředí se tam tyto látky zkoumaly a hned zkoušely. Vedle pacientů tam jsou totiž přes chodbu výzkumní pracovníci. Léky se můžou rychle a pružně vyzkoušet v praxi. Rozhodl jsem se v Brně prosadit stejný systém," pokračuje docent Hájek.
Měl obrovské problémy. Říkali mu, ať se drží svých pacientů a vědu nechá vědcům. Nevzdal se a během několika let vybudoval svůj tým.
Vakcíny mohou být podle předpokladů použity u řady nádorových onemocnění. Jsou to však - například u nádorů krvetvorné tkáně - látky šité na míru jednomu pacientovi a vyrábějí se z jeho buněk.
"Snem každého z nás je univerzální prostředek, který by pomohl velké skupině nemocných. Na to je však třeba mnoho času, drahého vybavení a důkladné přezkoušení léků. Pak ale bude možné nádory nejen léčit, ale také jim předcházet," věří Roman Hájek.
Lékaři znají stav, kdy u jedince s velkou pravděpodobností dojde dříve nebo později ke vzniku zhoubného nádoru, který se může například vyvinout z nádoru nezhoubného. Pokud by mu mohli v této chvíli podat účinnou vakcínu, nemusel by vůbec onemocnět. Takováto prevence by byla důležitější a ve svých důsledcích levnější, než léčení samotné rakoviny.
"Na to je však ještě brzy. I když jsou hodnocení výsledků vakcinační léčby povzbudivé, hledá si zatím své místo na slunci. Nemůže proto nahradit současnou standardní léčbu. Běžíme dlouhou trať a finále očekáváme za několik desítek let. Je to budoucnost, ale medicína už překročila aspoň její práh," uzavírá docent Roman Hájek.
[*]
Autor je spolupracovníkem redakce

Co jsou protinádorové vakcíny
Po vpíchnutí injekce s protinádorovou vakcínou by měl imunitní systém nemocného rozpoznat, že buňky nádoru jsou škodlivé a do těla nepatří. Proto se aktivuje a zahájí v jeho organismu řadu pochodů vedoucích až ke zničení nádoru. Vakcína přitom nemocného nijak neohrozí. K její přípravě mohou například sloužit vlastní nádorové buňky pacienta, a jsou tak vyvíjeny "na míru" konkrétnímu člověku. Zkoumají se však i vakcíny pro skupiny stejně či příbuzně nemocných. Použití vakcín je perspektivní možností léčby pacientů s různými typy nádorů. Jednoduše řečeno - lékař v budoucnosti provede očkování, a lidé tak budou před rakovinou ochráněni.