Průzkum o oblíbenosti jednotlivých evropských měst provedla realitní společnost Cushman&Wakefield Healey&Baker (C&W/H&B). K nejsilnějším stránkám české metropole patří relativně nízká cena pracovní síly, dobrý poměr mezi kvalitou a cenou kancelářských prostor a podnikatelské klima.

Praha předstihla například Hamburg, Vídeň, Lyon či Řím. Má také silnější postavení než její konkurenti, ke kterým patří Varšava a Budapešť. Čtvrtou pozici obsadil Brusel a pátou Barcelona, která posunula Amsterdam na šestou příčku. Je to první významná změna ve vedoucí pětici od roku 1990, kdy firma C&W/H&B žebříček poprvé zpracovala.

"TOP 10" nejoblíbenějších obchodních míst  v Evropě

1.

Londýn

2.

Paříž

3.

Frankfurt

4.

Brusel

5.

Barcelona

6.

Amsterdam

7.

Madrid

8.

Berlin

9.

Mnichov

10.

Curych

Do čela oblíbených lokalit se vedle Barcelony tlačí i další španělské velkoměsto. "Města Barcelona a Madrid přijala v uplynulých deseti letech důležitá opatření k vlastnímu zlepšení - od investic do dopravní infrastruktury po vzdělání pracovní síly," uvedl výkonný ředitel C&W/H&B v Praze Jonathan Hallet. Města jsou tak v současnosti vnímána jako vedoucí obchodní lokality.

Díky pořadatelství letních olympijských her v roce 2012, které hostí právě Londýn, by si britská metropole mohla upevnit svoji vedoucí pozici. "Pokud Londýn zvolí dobrou strategii rozvoje infrastruktury, nejen že posílí jeho pozice mezi evropskými městy, ale má šanci se stát i jednou z předních obchodních lokací světa," uvedl mluvčí realitní kanceláře.

Za nejdůležitější ukazatel při rozhodování o expanzi na nové trhy považují zahraniční manažeři snadný přístup na trh. "Je důležité, že Praha v tomto ukazateli postoupila z 25. na 21. pozici. Stále je však co zlepšovat," poznamenal vedoucí pronájmu kancelářských ploch v C&W/H&B v Praze Andrew Thompson. Mírné zlepšení u hlavního města ČR vnímají zahraniční manažeři také u dopravy, telekomunikací, nabídky kanceláří, mezinárodního spojení a životního prostředí.

Naopak mírně si Praha pohoršila v hodnocení například kvalifikované pracovní síly, jazykové vybavenosti a ceny za pracovní sílu. Z druhé pozice na třetí klesla také v kategorii poměru mezi kvalitou a cenou kanceláří. "Praha je však v tomto ukazateli stále mezi třemi nejlepšími v Evropě, a to je důležité," podotkl Thompson. Dodal, že v příštích pěti letech plánuje expandovat do Prahy 34 zahraničních firem.

Mezi kandidáty na vyšší pozice bude podle průzkumu také do pěti let polská Varšava, která se stává základnou velkých společností pro východní trhy. Během deseti let se také projeví rychlý růst trhu v Číně a Indii, které mají v současnosti největší podíl na rozmachu světového průmyslu.

Žebříček European Cities Monitor společnosti C&W/H&B je výsledkem průzkumu mezi pěti stovkami manažerů předních evropských společností. Sleduje faktory důležité pro rozhodování o tom, do kterých lokalit budou firmy expandovat. Žebříček je pravidelně sestavován od roku 1990 na základě referencí a rozhovorů se senior manažery a šéfy představenstev 500 hlavních evropských společností.

Firma působí v Evropě, na Blízkém východě a v Africe jako divize poradenské firmy Cushman&Wakefield. Celosvětově zaměstnává více než 11.000 odborníků ve 49 zemích. V České republice působí od roku 1993 a v pražské pobočce zaměstnává 64 lidí.